Dobrý den,mohu ještě poprosit o rozbor příjmení-Crha a Hunkes.Také požádat o původ přijmení Hiirner.Děkuji.P/řeji hezký

Dobrý den,mohu ještě poprosit o rozbor příjmení-Crha a Hunkes.Také požádat o původ přijmení Hiirner.Děkuji.P/řeji hezký den.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

K příjmení Crha není už co dodat, to, co jsem napsala, zmiňuje i autorka Moldanova. .

Příjmení Hunkes - nejasné , rovněž jsem zmínila. Pokusím se ještě něco vyhledat Jinak vám doporučuji vobráti se na ÚJCAV, kteří mají víc možností.

Hirner je příjmení německého původu, zřejmě pojmenování chytrého člověka. Kottův Česko-německý slovník uvádí význam slova Hirner = mozek.

Mozek, zku, mozk, u, (sl. mozg., mozh, strčes, mosk, psáno mozk. Gb. Hl. 99, 108), mozeček, čku, m. Das ..
Doplňuji:
Původní informace na příjmení Hunkes byly z českého zdroje. Hledala jsem ještě v německém. Našla vysvětlení o německém jménu Hunke. Ke změnám došlo hláskovým vývojem, oblastní výslovností atd.
Jméno je odvozené od kořenu Hun. Význam tohoto slova není dosud jasný. Hun může souviset s dnešním slovem obr. Tento význam je teprve uváděný od 13. st.

Dříve slovo "Hun" odkazovalo na člena národa - to uvádějí české zdroje. .

Alternativně Hun může být také staré germánské slovo pro "mladé zvíře, zvláště medvědí mládě" .

To potvrzuje, co jsem napsala u původní odpovědi - různé možnosti výkladu I ćeské obce, které začínají na hun či hyn jsou odvozeny ze stněm. Hiune = Hun = Uher, Maďar.

Příjmení může mít jiný význam v Německu a jiný u nás .

Z německého zdroje.

Další odpovědi:

Stříbrný

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 979
Zlatý marci1 806
Zlatý quentos 628
Zlatý iceT 601
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 449
Zlatý led 396
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 375

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.