BoMartina123

Mohl by mi někdo poradit nebo mi vysvětlit děj básničky níže?

Dobrý den, mám tady jednu báseň od Moliere a vůbec nerozumím, co tím chtěl autor říct:
Naděje, ach, jak luzně chutná,
když bol nám vzňatá ňadra raní!
Leč duše můž být z ní jen smutná,
když není pranic, pranic za ní.

Pranic znamená jako nic? Můž znamená jako může?
A co znamená lůzně a vzňatá? Babička říká, že vzňatý znamená hořlivý ale že by ňadra hořeli? Vím že to bude nějaká metafora nebo něco takového ale nemám tušení co tím myslí… A co vůbec touhle básní chtěl říct, o čem tak asi je? Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
klumprt

Luzně bude nejspíš znamenat příjemně. Vzňatá ňadra budou znamenat totéž co planoucí srdce. Můž bude skutečně může, pranic je vůbec nic.

Celé to znamená asi tohle: Plané, ničím nepodložené naděje spíše člověka deptají, než aby mu pomáhaly.

Další odpovědi
Dismas

Že ty ňadra jsou nahoru, že nejsou povislé.

palmal

Luzně by se dalo vysvětlit jako půvabně, vábivě. Ňadra mohou hořet touhou. Chápal bych báseň jako zklamání nadějí, které si občas marně děláme.

…a hrdobec, to je takový brouk, který si válí tu…kuličku z toho…z trusu.

BoMartina123

Aha, moc díky za odpovědi, ale co to má společného s prsama?

palmal

Již bylo napovězeno dost. Nad domácím úkolem je třeba přemýšlet!