Dobrý den,minulý rok se mi stal pracovní úraz jsem doposud nanemocenské. jak to bude s výplatou nemocenské?

Nejlepší odpověď
slimaczek

Dobrý den, v případě pracovní neschopnosti vlivem úrazu vám náleží náhrada ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti.Ušlý výdělek po dobu PN je rozdíl mezi nemocenskou dávkou a průměrným platem, který jste měl(a) před vznikem pracovního úrazu. Zaměstnavatel je ze zákona pojištěn proti škodě vzniklé pracovním úrazem a tudíž i náhradu ušlého výdělku hradí pojišťovna. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel neví jak dlouho budete marodit, měl by vám vyplácet částku přibližnou k průměrnému platu. Po skončení vaší neschopnosti předá zaměstnavatel věc pojišťovně, která náhradu ušlého výdělku proplatí. Tuto částku si zaměstnavatel ponechá, případný rozdíl vám doplatí. Toto vše platí však pouze v případě, že vám náleží náhrada v plné výši a tato vám není krácena z důvodu porušení nějakých předpisů a následného úrazu. Jestliže jste při vzniku pracovního úrazu porušil(a) nějaké předpisy a na vzniku úrazu nesete nějakou vinu, může se zaměstnavatel zčásti nebo zcela zbavit odpovědnosti za vzniklou škodu. Tzn., že by vám mohl náhradu procentuelně snížit, v případě hrubého porušení nevyplatit nic.
Krom náhrady ušlého výdělku vám náleží i náhrada bolestného, věcné škody a nákladů spojených s léčením.