kokos23

Je toto zkrácení dovolené zaměstnavtelem kvůli nemoci v pořádku?

Dobrý den,manžel nastoupil do nové práce 1.10.2014,pracoval asi 3týdny a pak onemocněl.Nastoupil 28.11. Zaměstna­vatel mu zkrátil dovolenou o 3.5 dne.Je to v pořádku?Děku­ji Hana

Nejlepší odpověď
anonym

Ano, neměl odpracovanou poměrnou dobu k získání dovolené.

Další odpovědi
ivzez

Kdyby manžel nebyl nemocen, odpracoval by v době od 1. října
do 31. prosince 66 pracovních směn (započítávají se i svátky),
takže by mu byl vznikl nárok na poměrnou část roční výměry dovolené
ve výši 3 dvanáctiny roční výměry. Při 20 dnech dovolené by byl měl
nárok na 5 dnů, při výměře 25 dnů na 6,5 dnů dovolené.

Kvůli nemoci ale neodpracoval 60 pracovních směn, tzn., že
nesplnil podmínku pro vznik nároku na poměrnou část dovolené.

Proto mu vznikl nárok na dovolenou za odpracované dny, a to
na jednu dvanáctinu výměry za každých odpracovaných 21 dnů.

Jestli manžel odpracoval 21 až 41 směn, má nárok na 1/12.
Pokud odpracoval 42 a/nebo více dnů, má nárok na 2/12 výměry.

1/12 z 20 dnů = 1,66 dne dovolené (2/12 ► 3,2 dny)
1/12 z 25 dnů = 2,08 dne dovolené (2/12 ► 4,16 dnů)