Avatar uživatele
Registrovaný

Dobrý den mám otázku zaměstnavatel mi dal okamžité zrušení p.pomeru podle paragrafu 55 i přesto že jsem v neschopnosti.

Jak se mohu bránit a připadne žádat odstupné a zrušit pracovni smlouvu z ME strany. Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Nebyl v tom nějaký háček z vaší strany?
http://www.propusten.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Může. §55 mluví jasně, že to nejde pouze u těhodných a na mateřské a rodičovské dovolené.
Můžete se bránit např. tím, že odmítne, že jste porušil pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem. Doporučuju se poradit s právníkem, např. odborů.
Na odstupné zapomeňte, ale mohl byste to uhrát na řádnou výpoveď podle §52 písm. g), kdy by vám běžely 2 měsíce až po konci pracovní neschopnosti.
Nevidím důvod, proč byste měl rušit pracovní poměr z vaší strany ....


Avatar uživatele
Stříbrný

Nedoplníte-li, proč s Vámi zaměstnavatel okamžitě zrušil pracovní poměr
podle § 55, nelze situaci posoudit a poskytnout adekvátní odpověď.

Podle § 55 odst. 2 nesmí zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr
s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené a se zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Podle mne mohl zaměstnavatel pracovní poměr zrušit,
přestože jste v pracovní neschopnosti.

Viz ZP, § 55: http://www.zakonyprolidi.cz/…

––––––
Obecně:
Domníváte-li se, že jde o neplatné zrušení pracovního poměru,
musíte to zaměstnavateli co nejdříve sdělit (doporučeným dopisem
s dodejkou nebo předat osobně proti potvrzení na kopii).

Pak se budete muset obrátit na soud.

–––––––––
Poznámky:

Aktuální znění § 48:
http://www.zakonyprolidi.cz/…

Zákaz výpovědi v ochranné době v aktuálním znění upravuje § 53.
Ani ten však zaměstnavatel neporušil, protože zrušení pracovního
poměru je něco jiného než výpověď.
ZP, § 53: http://www.zakonyprolidi.cz/…

ZP, § 54
(výjimky, na které se ochrana před výpovědí v ochranné době nevztahuje): http://www.zakonyprolidi.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Pokud je vše pravda co píšeš, tak porušil §48ZP

(1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně neschopným práce pro nemoc nebo úraz, pokud si tuto neschopnost úmyslně nevyvolal, nebo nezpůsobil v opilosti, .....

Pokud dáš sám výpověď, tak nemáš nárok na odstupné.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.