Petr777

Pokud vyhlásil soud konkurs, má dotyčný dále platit svým věřitelům nebo platit nemá až do konečného vyhlášení soudem?

Dobrý den, mám otázku týkající se insolvence, potažmo konkursu.
Na mého známého vyhlásil soud konkurs, jenžw si neví rady s tím, jestli má dále platit svým věřitelům, tak jako každý měsíc, má s nimi sjednaný splátkový kalendář. Někdo číká že má platit dál a někteří mu sdělili, že už nic platit nemá až do konečného vyhlášení soudem. Tak jak to tedy je ? Díky za odpověd
Doplňuji:

Jde o to, že v Usnesení KS v Praze..... zjištuje se úpadek… a druhý bod, soud prohlašuje ns majetek dlužníka… konkurs. Usnesení nenabylo právní moci, dnes zaslal odvolání k VS v Praze. Ins. správce je již určen.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Pokud je tím „vyhlásil konkurz“ myšleno vydání usnesení o úpadku, které je dostupné na isir.justice.cz, tak v rámci tohoto rozhodnutí je vždy ustanoven insolvenční správce. Prohlášením konkursu přechází na insolvenčního správce oprávnění nakládat s majetkovou podstatou, tzn. bez vědomí správce dlužník nesmí nic platit. Nerozumím formulaci „až do konečného vyhlášení soudem“ ?
Doplňuji:
Podle mého názoru účinky prohlášení konkurzu nastávají od okamžiku vydání rozhodnutí a trvají až to případného zrušení rozhodnutí o úpadku. Prostě věřitelům musí říct, že s konkurzem nesouhlasí, ale do rozhodnutí soudu s majetkem nakládat nesmí. Na druhou stranu věřitelé v uvedeném období dluhy také nemohu vymáhat ani nenarůstá úrok.

Zdroj: § 246 Insolvnenčího zákona