Denousek69

Dobrý den,mám jedinou dceru a chtěla bych,aby po mé smrti zdědila veškerý můj majetek.Musím proto sepsat závěť?Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud máš manžela, tak v případě tvé smrti dědí ze zákona manžel a dcera. V případě manželů, bude tvoje polovina majetku rozdělena na poloviny, manželovi a dceři rovným dílem. V případě že manžel neni, vše zdědí dcera i bez závěti. Samozřejmě i s případnými dlu­hy.

Další odpovědi
anonym

Nikdo ti nedá správnou odpověď, ale můžeš si přečíst toto : http://www.prav­nik.cz/a/191/de­deni-dedictvi-ze-zakona-principles-of-intestate-succession.html

PavelK

Ještě před smrtí bych doporučoval rovnou majetek převést, je to pak pro následující dědice úspora. Zde je sazebník http://www.fi­nance.cz/dane-a-mzda/majetkove-dane/dedicka-dan/sazby-dane/

enaiqe

Dědění ze zákona (intestátní dědická posloupnost)
K dědickému nástupnictví podle zákona dochází tehdy, zemře-li zůstavitel bez zanechání platné závěti. Do okruhu zákonných dědiců se řadí manžel nebo partner, příbuzní v přímé linii, příbuzní v pobočné linii, osoby, které žily se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na zůstavitele. Jsou celkem čtyři skupiny.
První skupina – § 473 obč.zák.:
dědí zůstavitelovy děti (syn, dcera) a manžel nebo partner ( zákon č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství), každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, dědí jeho potomci.
Druhá skupina – § 474 obč.zák.:
Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí manžel, partner, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byly odkázáni výživou na zůstavitele. Dědici dědí stejným dílem, manžel nebo partner vždy nejméně polovinu dědictví.
Třetí skupina – § 475 obč.zák.:
Nedědí-li manžel, partner, ani žádný z rodičů, dědí zůstavitelovi sourozenci ( bratr, sestra) a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byly odkázáni výživou na zůstavitele. Nedědí-li některý ze sourozenců, dědí stejným dílem jeho děti
Čtvrtá skupina – § 475a obč.zák.:
Nedědí-li žádný dědic ve třetí skupině, dědí stejným dílem prarodiče zůstavitele (děd, bába) a nedědí-li žádný z nich, dědí stejným dílem jejich děti (tj. strýc, teta).

Dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu ( § 462 obč.zák.).

takže doporučuji sepsat závěť za pomoci notáře, aby měla správně všechny náležitosti (stačí napsat datum na špatné místo a závěť je neplatná)