Dobrý den, kdysi jsem blbec půjčil peníze, mám na to smlouvu, dal jsem na internet že směnku prodám,

ozval se mi z Olomouce člověk, že směnku koupí ať přijedu, nechce nic poslat předem a prý mi dá 50%. Co je zase toto za podvod:-)? Vůbec ho nezajímá kdo to je atd…prý zajdem k notáři a hned mě vyplatí…Díky
Doplňuji:
Jde mi spíš o to, jakou mám záruku že mi nějaký peníze dá až přijeu až do Olomouce, běžně se pohledávky prodávají za 10–20% a ne za 50% jak mi nabízí.

Nejlepší odpověď
baghira

Tak zaprvé je nutné rozlišovat mezi „běžným“ dlužním úpisem a směnkou – jsou tam drobné právnické detaily.

Odprodej dluhu je celkem normální transakce. Pokud to půjde přes notáře, tak by to mělo být OK. Nevím, v čem spatřuješ podvod, v těch 50%? Dluh je v tomto případě zboží, a cena zboží je daná dohodou – tak zkus to prodat někomu, kdo ti dá víc.
Doplňuji:
Záruka peněz: můžete se dohodnout, že platba proběhne v hotovosti při podpisu v přítomnosti notáře, můžete se dohodnout, že kupec složí sjednanou částku do notářské úschovy (na jeho účet) předem, a notář ji pro vás uvolní po podpisu… možnosti jsou.

Cena: 10–20% je obvyklá cena nezajištěných pohledávek. Zajištěná a právně dokonale podložená pohledávka po klientovi, u kterého je pravděpodobnost že zaplatí, se může prodat i za 60%. Takže jestli je to moc nebo málo, to víš nejlíp asi sám :D

Další odpovědi
anonym

BTW: mezi „běžným“ dlužním úpisem a směnkou nejsou drobné právnické detaily. Směnka je vykonatelná ihned.

Syd

Nevim kde to žijete, ale směnka se normálně „prodává“ za plnou hodnotu (je tam jenom poplatek bance – diskont), a říká se tomu eskont. Jinak jestli ty peníze nepotřebujete narychlo, nevím, proč jí prodávat. Směnka je přece jednoduše a rychle (má vysokou prioritu mezi závazkama dlužníka) soudně vymahatelná.