Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den,jsem zaměstnaná,mám invaliditu prvního stupně a dostala jsem výpověď/dohodou/Pracovní poměr končí posledního ú

Dobrý den,jsem zaměstnaná,mám invaliditu prvního stupně a dostala jsem výpověď/dohodou/Pracovní poměr končí posledního února.V lednu bych měla jít na operaci.Tak se chci zeptat,pokud budu nemocná ještě po skončení pr.poměru,bude mi někdo platit nemocenskou?Nevím,jak je to s nemocenskou a invalidním důchodem.Děkuji Hanka

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Opakovaná vaše otázka. Opakování otázek je porušení kodexu uživatele.
http://www.odpovedi.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Nemá smysl sem podruhé vkládat stejnou otázku. Navíc je to proti pravidlům. Když jste tady odpověď nedostala, musíte se obrátit jinam. Navíc v první otázce vás "postcd" úplně logicky poslal se zeptat na pracovní úřad. Nebo se s dotazem obraťte na Českou sociální správu, od které dostáváte ČID.


Avatar uživatele
Stříbrný

Na nemocenské budete mít nárok i po skončení zaměstnání,
všechny podklady pro výplatu nemocenského budete
předávat bývalému zaměstnavateli.

V době pobírání nemocenského za Vás bude zdravotní pojištění
hradit stát, jenom budete muset "své" zdravotní pojišťovně doložit,
že pobíráte nemocenské.

Změnu (skončení pracovní poměru)
pojišťovně nahlašte do 8 kalendářních dnů!

---

Poživatelé ID I. a II. stupně mají stejnou podpůrčí dobu
jako ostatní zaměstnanci.
Podpůrčí doba činí max. 380 kalendářních dnů,
odečítají se od ní všechny nemoci v uplynulých 380 dnech.
Odečítají se i první 3 neplacenéh dny a doba,
po niž zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy
(od ledna 2014 půjde opět o prvních 14 dnů).

Podpůrčí doba se krátí pouze v případě ID III. stupně.

Viz web ČSSZ - článek Poskytování nemocenského poživatelům ID:
http://www.cssz.cz/…

---
K dohodě:

"Výpověď dohodou" jste neobdržela, protože neexistuje.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru je vždy dobrovolný
oboustranný právní krok.

Na návrh dohody jste nebyla povinna přistoupit.
Bez Vašeho souhlasu by s Vámi
zaměstnavatel žádnou dohodou neuzavřel.

Není-li v písemné dohodě uveden vážný důvod skončení zaměstnání,
a budete-li se po skončení nemoci registrovat na ÚP, bude se Vám
po celou podpůrčí dobu podpora krátit na 45 % čistého výdělku.

---

Vzhledem k tomu, že jste uzavřela dohodu,
skončí pracovní poměr bez ohledu na nemoc.

Kdybyste si byla nechala dát výpověď,
prodloužila by nemoc trvání pracovního poměru
a navíc by se Vám následně nekrátila podpora.

Zdroje:
Informace k dohodě najdete v zákoníku práce
a informace k podpoře (i k případnému krácení)
najdete v zákoně o zaměstnanosti (+ na webu úřadu práce).

Zákoník práce (ukončení pracovního poměru):
http://business.center.cz/…

Zákon o zaměstnanosti (výše podpry - § 50, odst. 3):
http://business.center.cz/…

Web ÚP - Portál MPSV
(práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání; výtah ze zákona o zaměstnanosti):
http://portal.mpsv.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

V případě,že nastoupíte na nemocenskou v lednu nebo v ůnoru bude Vám placena i po 28.02 2014 Po skončení pracovního poměru budete v ochrané době. Nesmí být přerušena.In. důchod nikterak s tím nesouvisí.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.