kokos23

Dobrý den,jsem zaměstnaná,mám invaliditu prvního stupně a dostala jsem výpověď/dohodou­/Pracovní poměr končí posledního ú

Dobrý den,jsem zaměstnaná,mám invaliditu prvního stupně a dostala jsem výpověď/dohodou­/Pracovní poměr končí posledního února.V lednu bych měla jít na operaci.Tak se chci zeptat,pokud budu nemocná ještě po skončení pr.poměru,bude mi někdo platit nemocenskou?Ne­vím,jak je to s nemocenskou a invalidním důchodem.Děku­ji Hanka

Nejlepší odpověď
brillant

Opakovaná vaše otázka. Opakování otázek je porušení kodexu uživatele.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-jsem-zamestnana-mam-invaliditu-prvniho-stupne-a-dostala-jsem-vypoved-dohodou-pracovni-pomer-konci-posledniho-u

Další odpovědi
pusinka50

Nemá smysl sem podruhé vkládat stejnou otázku. Navíc je to proti pravidlům. Když jste tady odpověď nedostala, musíte se obrátit jinam. Navíc v první otázce vás „postcd“ úplně logicky poslal se zeptat na pracovní úřad. Nebo se s dotazem obraťte na Českou sociální správu, od které dostáváte ČID.

ivzez

Na nemocenské budete mít nárok i po skončení zaměstnání,
všechny podklady pro výplatu nemocenského budete
předávat bývalému zaměstnavateli.

V době pobírání nemocenského za Vás bude zdravotní pojištění
hradit stát, jenom budete muset „své“ zdravotní pojišťovně doložit,
že pobíráte nemocenské.

Změnu (skončení pracovní poměru)
pojišťovně nahlašte do 8 kalendářních dnů!

Poživatelé ID I. a II. stupně mají stejnou podpůrčí dobu
jako ostatní zaměstnanci.
Podpůrčí doba činí max. 380 kalendářních dnů,
odečítají se od ní všechny nemoci v uplynulých 380 dnech.
Odečítají se i první 3 neplacenéh dny a doba,
po niž zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy
(od ledna 2014 půjde opět o prvních 14 dnů).

Podpůrčí doba se krátí pouze v případě ID III. stupně.

Viz web ČSSZ – článek Poskytování nemocenského poživatelům ID:
http://www.cssz­.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni/archiv-vydanych-cisel/clanky/2010-2-mgr-eva-bolckova-poskytovani-nemocenskeho-pozivatelum-invalidnich-duchodu.htm

K dohodě:

„Výpověď dohodou“ jste neobdržela, protože neexistuje.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru je vždy dobrovolný
oboustranný právní krok.

Na návrh dohody jste nebyla povinna přistoupit.
Bez Vašeho souhlasu by s Vámi
zaměstnavatel žádnou dohodou neuzavřel.

Není-li v písemné dohodě uveden vážný důvod skončení zaměstnání,
a budete-li se po skončení nemoci registrovat na ÚP, bude se Vám
po celou podpůrčí dobu podpora krátit na 45 % čistého výdělku.

Vzhledem k tomu, že jste uzavřela dohodu,
skončí pracovní poměr bez ohledu na nemoc.

Kdybyste si byla nechala dát výpověď,
prodloužila by nemoc trvání pracovního poměru
a navíc by se Vám následně nekrátila podpora.

Zdroje:
Informace k dohodě najdete v zákoníku práce
a informace k podpoře (i k případnému krácení)
najdete v zákoně o zaměstnanosti (+ na webu úřadu práce).

Zákoník práce (ukončení pracovního poměru):
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

Zákon o zaměstnanosti (výše podpry – § 50, odst. 3):
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zamestna­nost/cast2.as­px#par50

Web ÚP – Portál MPSV
(práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání; výtah ze zákona o zaměstnanosti):
http://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

jirkajirka

V případě,že nastoupíte na nemocenskou v lednu nebo v ůnoru bude Vám placena i po 28.02 2014 Po skončení pracovního poměru budete v ochrané době. Nesmí být přerušena.In. důchod nikterak s tím nesouvisí.