Kobližka

Dobrý den jedná se mi o pravidla darování majetku.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co všechno je potřeba udělat pro darování 1/3 chalupy? Platí se darovací daň pokud je převod z babičky na vnučku? Děkuji Kateřina Junová .

Nejlepší odpověď
anonym

V případě darování 1/3 chalupy babičky vnučce se musí na tuto 1/3 sepsat darovací smlouva, ve které musí být uvedeno, kdo, co, komu daruje a musí z této smlouvy srozumitelně a jasně vyplývat, že obdarovaná vnučka dar přijímá. Darovací smlouva se nechá úředně ověřit a po té se provede vklad do katastru nemovitostí.
Daň darovací vnučka platit nebude (vysvětlení je v odpovědi Hanny2). Je však nutné podat přiznání k dani z nemovitostí. Běžnou praxí bývalo, že po zapsání darovací smlouvy do KN a uvědomění FÚ o této skutečnosti, vyzval k podání přiznání daňového poplatníka sám finanční úřad. Pokud by se tak nestalo do 4 měsíců od provedení vkladu do KN, na nic nečekejte a daňové přiznání si podejte sama.

Další odpovědi
hanny 2

http://www.advokat-zlinsko.cz/p%C5%99%­C3%ADsp%C4%9Bvky-aktuality/daro­vac%C3%AD-da%C5%88-osvobozen%C3%AD-od-dan%C4%9B-darovac%C3%AD

Osvobození od daně darovací – mezi nejpodstatnější z nich z hlediska zj. darování majetkových hodnot mezi fyzickými osobami (včetně zejména nemovitostí) patří osvobození od daně darovací, pokud k bezúplatnému nabytí majetku dochází mezi osobami zařazenými v I. a II skupině specifikovaných v zákoně. Do I. skupiny spadají příbuzní v řadě přímé (rodiče, prarodiče, děti, vnuci, vnučky apod.) a manželé, do II. skupiny pak spadají příbuzní v řadě pobočné, a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety a dále manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a v neposlední řadě také tzv. spolužijící osoby, tedy osoby, které s dárcem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost.....