majap

Je možné získat plnoletost v 16 letech a odstěhovat se od rodičů?

Je mi 16 a mam doma hodne vazne problemy a chci se odstehovat, je mozn, aby me zplnoletili? Diky.

Problemy jsou napr. takove, ze rodice me porad jen vyuzivaj k domacim pracím, a kdyz je poprosim ja, tak nemuzu nic, a pak sou tu vaznejsi problemy a kvuli tem se chci odstehovat pryc od nich.

Nejlepší odpověď
iceT

Co jsou to ty vážnější problémy?
Pokud pomoc v domácnosti považuješ za nepřijatelnou­,uvědom si,že rodiče tě celý tvůj dosavadní život,těch 16 let živili,šatili,sta­rali se o tebe,platí ti školu,máš kde bydlet…Pokud nemáte pole nebo statek,kde bys musel pomáhat,tak povinnosti jako mytí nádobí,vynesení smetí a úklid vlastního pokoje,jež osobně považuju za celkem přirozený chod domácnosti jsou nicotné.
Něco jiného by bylo,kdyby rodiče chlastali,brali drogy,mlátili tě apod,to už jsou vážné problémy a s těmi se můžeš obrátit i ve škole na školního poradce nebo psychologa…

Další odpovědi
Zbynas

Ty dva roky už to vydržíš. Pokud máš pocit, že jseš týrán, obrať se na linku bezpečí, kde Tě nejlépe poradí a poradí další postup.

hanny 2

Pokud jsi finančně soběstačný/á,tak to zkus!

marci1

Ke zplnoletnění musíš mít vážné důvody : třeba těhotenství, podnikání, apod. Domácí práce by měli v rodině vykonávat všichni ( i děti ). A z čeho by jsi žila ? 🙂
„Dítě má povinnost ctít a respektovat rodiče, pomáhat dle svých schopností, přispívat na úhrady rodiny (pokud je výdělečně činné) a přispívat rodičům na jejich životní úroveň ve stáří.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rodinn%C3%A9_pr%C­3%A1vo

Awe

Ty nemáš ani tušení, jaké to je starat se o svou vlastní prdel… Začni doma dělat to co ti řeknou rodiče, v životě se ti to ještě bude hodit

Šidlo

ak vás naozaj týrajú alebo zanedbávajú (áno, aj to, že vám nechcú pomôcť, keď to potrebujete je neprijateľné), to že vám nič nedovolia je tiež zlé (nesmú vás svojvoľne bez racionálneho dôvodu zatvárať doma) ak tpíte ich konfliktami alebo doplácate na ich alkohlizmus/gam­blerstvo/tres­tnú činnosť/iné blbé správanie či konanie......­..vážne sa obráťte na linku istoty, neváhajte, kým sa niečo zlé stane, už sa to deje!

a tých šťastných blbcov, ktorí si myslia, že všetky deti sú nevďačné a drzé príšery, ktoré sa sami rozhodli narodiť a tým zničiť bezbranným rodičom život, si nevšímajte…nič zlé sa im nestalo, nič teda nechápu

ptáč

Synek, dcerka jsou doma spokojeni proto, že tam mají bydlení a jidlo. Takový způsob života nutí člověka ke změně ve společenství. Namísto sounáležitosti s rodinnou katastrofickou situací, se živící jedinec spolčí s podobnými výrostky, kteří vysedavají do noci v parku a pak se jdou domů najíst a vyspat v čistém. Kdo zaplatí zacpané ventiy v aut. pračce, když tu závadu opravář vyhodnotí jako chybu elektroniky? Když stačí odstranit z ventilů nánosy vodního kamenu. To by měl syn zvládnout. A snažit se, synečku třeba dodržovat pomoc rodičům jako budoucí nauku o bydlení, nákupech a vaření až budeš sám. Jídlo z trafiky, housky a pizzy zruinují každého. Prostě se z vlastní vůle rodičům nabídneš s vlastní pomocí. Potom tě začnu mít rád.