Dobry den, jaky vyznam ma jmeno panyrek, matousek a lavers a z jake zeme pochazi? dekuji

Nejlepší odpověď
annas

  1. Příjmení Matoušek je odvozené od křestního jména Matouš + přípona -ek. Jméno Matouš je mužské křestní jméno hebrejského původu. Pochází ze jména Matithjáh, jehož význam je „boží dar".
  2. Panýrek – panýr + přípona -ek. Původ je trochu složitější. Paneer (panýr). Původ indický. Jde o pojmenování sýra (podobá se tofu).

Nebo v Uzbekistanu je město Panir – třeba za nějaké války se k nám dostal voják z této oblasti a zanechal potomka. Nevím.
Totiž moje sousedka měla dítě s gruzínským vojákem, který u nás také bojoval.

Jazyková obměna dala panýr. Druhá varianta se jeví jako pravděpodobnější.

Třetí příjmení se pokusím vyhledat a pak doplním.
Doplňuji:
3. La Ver(na) – Laverna: žen. m. starofrancúzskeho pôvodu, s významom baza, bieza. (člen la)
La Vernon – jazykovou úpravou Laver-s: muž. m., ktoré bolo pôvodne priezviskom francúzskej aristokratickej rodiny a význam sa vysvetľuje, ako miesto bazového (biezového) lesíka, bazový lesík.

Zjavuje sa len v XIX. st., kedy Francúzi oprašujú priezviská starých (vyvraždených) rodín a začínajú ich používať, ako osobné mená.
Z Francie se dostalo k nám

Podle slovenského etymologického slovníku.