belfegor1234

dobry den,jaky je vyznam slova neprodlene…diky

Nasvědčují-li prověřováním podle § 158 zjištěné a odůvodněné skutečnosti tomu, že byl spáchán trestný čin, a je-li dostatečně odůvodněn závěr, že jej spáchala určitá osoba, rozhodne policejní orgán neprodleně o zahájení trestního stíhání této osoby jako obviněného,

Nejlepší odpověď
annas

neprodleně = bez meškání, bez průtahů; okamžitě, hned, ihned
Doplňuji:
Nejsem sice právník, ale našla jsem … může stanovit soud dle §564 = dodatečné upřesnění); podobně i „ihned“, „bez zbytečných odkladů“, „neprodleně“, etc

http://pravo.stu­dentske.cz/2010/10/­10-vyklad-pu-11-pravni-nasledky-vadnych.html

Ptala jsem se telefonicky právníka, potvrdil, že všechny výrazy jsou totožené.

Další odpovědi
anonym

Amatéři poradny nezklamali, musím je opravit, neb otázka v právní rubrice (jíž jste zřejmě přehlédli), není na jazykový smysl, alebrž na právní význam, což není totéž.

  1. Jedná se o citaci §160 Trestního řádu s odkazem na lhůty dle §158.

Správný výklad tedy zní, že: „Opis záznamu zašle DO 48 HODIN od zahájení trestního řízení státnímu zástupci.“

  1. V praxi orgánů činných v trestním řízení nelze aplikovat otrocký jazykový výklad, protože s ohledem na zákonné podmínky je „okamžitě“ či „ihned“ technicky a procesně neproveditelné.

Pro názornost doslovné odkazy:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni_rad/cas­t2h10.aspx
http://ley.cz/?s16&q16­=158
Autorizovaný právní výklad uvedeného termínu v soudní praxi (používaný i ve smlouvách), správně znamená. „BEZ ZBYTEČNÉHO ODKLADU“.
P.S. Replika je ryze ve věcné rovině, netřeba hledat jakékoliv osobní podtexty, což se zde, žel mnohdy děje, zvláště pak od vztahovačných a ješitných autorit.
Pokud zůstávají profesně zaměření uživatelé na své parketě (např. kynologie, AJ a překladatelství, finanční gramotnost, technika, IT apod.), pak ponechávají Poradně její princip, sejdou-li z cesty, mohou nechtíc i škodit tazatelům.
Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/odkud-pochazi-zname-mudroslovi-do-nehoz-byl-vybran-prave-svec

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/makovi-x-makovi

celie

okamžitě,ihned,o­bratem,jak nejrychleji je to možné

led

Výklad:
… policajný orgán rozhodne bez odkladu (t.j.hneď) o zahájení trestného stíhania tejto osoby ako obvineného a následne „Opis záznamu zašle DO 48 HODIN od zahájení trestního řízení státnímu zástupci“.
zdroj: vlastná skúsenosť pri odbornej spolupráci s policajnými orgánmi (zhodou okolností Políciou ČR)

PS.
Snáď mi prepáčite slovenčinu vo výklade
Doplňuji:
súhlasím s Dr.Axlom, že výraz bez odkladu je poplatný právnym podmienkam a personálnym možnostiam policajných orgánov.
(ak majú zásah, musia sa v prvom rade venovať zásahu)

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.