ducháček

Dobrý den, jak správně spočítat, kolik potřebuji látky na matraci o výšce 17cm, délce 2m a šířce 90cm. Děkuji

Nejlepší odpověď
Krakis

Mysli – to je tak jednoduchý,že bych se to styděl napsat.Jediné,co ti můžu poradit,abys nezapoměl na záložky.

Další odpovědi
Sůwa

Je víc možností :

  • klasika je čalounění jen na horní straně a na bocích, ze spodní strany jen přesah cca 10 cm a dál jiná látka ⇒ délka + 2 x boky + 2 × 10 cm, šířka + 2 x boky + 2 × 10 cm
  • čalounění z obou stran ⇒ 2 x délka + 2 x boky + 2 × 2 – 3 cm na založení, 2 x šířka + 2 x boky + 2 cm na šev ( 2 × 1 cm )
  • pokud má být čalounění snímatelné, může být zip buď na jedné kratší straně, nebo prostředkem podélně na spodní straně.

Ve všech případech se odšijí rohy. Záleží i na typu potahové látky…
Zdroj – zkušenost
Doplňuji:
Rady, odkazující na výpočet povrchnu kvádru jsou zbytečně urážlivé a hlavně nesprávné. Výpočet se vždy řídí šířkou dané látky a to i u té nejlevnější. Kvalitní potahové látky jsou poměrně drahé, vyrábí se většinou v šířce 140 – 150 cm, takže ve spodní části matrace se nahrazují levnějším damaškem. Proto stačí 1 x délka + 2 x výška boků + 2 x materiál na přesah na spodní straně.

Kelt

Povrch kvádru Ti neříká nic. Kvádr má vždy protější plochy stejně velké. Plocha je součin dvou stran. Takže si utvoř z těch čísel dvojice a vynásob si je a násob 2, kap nezapomeň přidat na záhyby nějakou hodnotu navíc.

Front

Zeptej se učitele.

Drap

Namaluj si matraci, označ rozměry a rozměry každé plochy vynásob. Jednotlivé plochy sečteš a máš spotřebu látky.

anonym

Z geometrického hlediska je matrace kvádr, viď? No a jak se spočítá povrch kvádru? Jsem 43 let po škole, ale tak triviální problém nezvládnout a muset zkoušet štěstí na poradně, která stejně úkoly nevypracovává, to je tedy něco.
Prosím.
Pokud tu matraci budeš chtít i ušít, tak počítej na všech rozměrech ještě plus 1,5 – 2 cm látky navíc.

honza19hk

povrch kvádru.Vzoreček snad znáš.
Doplňuji:
nezapomeň ale počítat ve stejných jednotkách.

bolak

Sůwa: Ale pokud je to skutečně příklad do hodiny matematiky, jak odkazuje volba rubriky, tak ryze z matematického hlediska myslím že tvoje odpověď paní učitelku jistě hodně pobaví :D

Sůwa

To by se pančelka měla spíš za takový příklad stydět, ne? Popírá platnost zásad řemesla a je značně zavádějící. Stejně je to zajímavé, pořád se tu píše jak příklady do školy nepočítáme a pak najednou takový zájem… 🙂