Dobrý den, dcera se nedostala na vysokou školu, otec přestal platit výživné.

dcera se nedostala na vysokou školu otec přestal platit víživné ,které činilo 1000.-kč.Nyní je doma bez přijmu je vedená na úřadu práce.Je to správné že jí přestal přispívat? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
kropitko

Pokud s rozhodnutím otce dcera nesouhlasí,tak ať si podá návrh k soudu.
Jak soud rozhodne to netuším,ale pravděpodobně vzhledem k okolnostem,že dcera již střední vzdělání řádně ukončila a je tudíž se schopna sama živit,soud návrh zamítne.

nnn1,vyživovací povinnost na dítě končí v momentě,kdy je dítě schopné se samo živit(což je dost široký pojem)ne tím,že přestalo studovat,nebo dokonce tím,že je plnoleté.

Další odpovědi
nnn1

Otec je povinen platit výživné, pokud dítě není plnoleté, nebo dokud nedokončí vzdělávání. To znamená, že jestli je vaše dcera již plnoletá, a nechodí na vysokou školu, tak otec na ní nemusí platit.

1popelka1

Pokud dcera neuspěla u přijímaček a nepracuje, otec by měl platit stále, jestli jsem to dobře pochopila…
Viz zdroj: http://www.ku­dlanka.cz/index­.php?option=com_con­tent&task=view&id=1598

Rodiče vyživují své dítě do doby, než je schopno se samo živit. Výživné na studujícího potomka je většinou placeno až do dokončení jeho vzdělání, tedy i po dosažení zletilosti a 26ho roku.

standa

Já se kloním k výkladu odpovědi, který uvedla 1popelka1, zejména pak pro fundovanou odpověď, na kterou odkazuje ve zdroji.

A správný názor je i kropítka, která dooporučuje, aby dcera podala návrh žaloby…a já dodávám:
Žaloby na bezdůvodné přerušení/ukončení vyživovací povinnosti otce s tím, že součástí žaloby musí být prokazatelná argumentace, ze které bude soudu zřejmé, že se dcera aktivně snaží získat si zaměstnání. Zároveň doporučuji, aby součástí tohoto návrhu byla rovněž informace o záměru dcery opakovaně se pokusit o přijetí na vysokou školu v nejbližšíém možném termínu. A bylo by užitečné soudu sdělit i odhodlání dcery přistoupit na snížení výživného ihned poté, co získá zaměstnání…

ReHu

Trochu také záleží na tom, kolik let je dceři. Je rozdíl, jestli je nebo není plnoletá.

1popelka1

Tak jsem zvědavá, jak nás Standa rozhřeší

standa

Rozhřešení fakt dávat neumím 🙂

kropitko

no ono na tom není nic k řešení,,,,v tom­hle případě nezbývá,než aby si dcera podala návrh k soudu na určení výživného. Do návrhu by měla uvést důvody,pro které by jí otec měl platit výživné i nadále. No a soud zváží všechna pro a proti a pak rozhodne,zda je dcera schopna se živit sama.
Jak jsem psala vpředu,tak si myslím,že rozhodne tak,že její žádost zamítne,ale samozřejmě,že to tak být nemusí.
Nakonec odpověděla jste téměř totožně jako já,jen jsem nepochopila,proč jste dala paleček nnn1,když její odpověď není správná…

1popelka1

Blbý překlik, Kropítko, ujela mi ruka ☹

kropitko

REHU,nebo terry,nebo kdo vlastně jste,jen podle selského rozumu je jasné,že plnoletá je. Tak by mě docela zajímala Vaše rada v případě,že by jsme logicky předpokládali,že plnoletá je,,,,