Dmitrij

Dobrý den. Co znamená

  1. vypečený
  2. páč
  3. mlhát
  4. bylo vymalováno?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Já osobně tyto přenesené nespisovné výrazy nepoužívám, ale domnívám se, že

vypečený je vychytralý, vykutálený (vypečený podvodník),
páč je poněvadž,
mlhát – mlžit, mluvit nejasně, zastírat, vykrucovat se; ještě jsem našla, že mlhat se někdy používá jako mrhat (rozházet, zbytečně utratit, promarnit – např. peníze), takže přesně nevím.

bylo vymalováno – bylo hotovo, skončeno – něco dělám, nepovede se to, takže nemohu pokračovat, skončil jsem – je vymalováno.

Dimitriji, kam na ty výrazy chodíte.

Dmitrij

annas, vyhledávají si mě samy, většinou na diskusích na Novinkách a Neviditelném psovi, někdy i na Odpovědích.
P.S. Blahopřeji Vám ke zlaté medajli, všiml jsem si toho jenom dnes

annas

Dimitriji, děkuji za blahopřání i za odpověď.
Je pravda, že v diskuzích je hodně těchto novotvarů, které vznikly přenesením základního významu. Pro Vás jsou nové, takže je chcete samozřejmě pochopit. Je vidět, že ne vždy se všichni vyjadřují spisovně. .
V pátek jsem se setkala s jedním mladíkem, který se jmenuje Mykhaylo T. a narodil se ve Svaljavě. Žije v ČR 9 let, chodí na OA v jednom městě, umí výborně psát na klávesnici, zúčastňuje se soutěží v této disciplíně.

Dmitrij

annas, a je podivné, že tato slova nejsou k nalezení v žádném online slovníku, byť se vyskytují dosti často. Takže Mychajlovi závidím – na rozdíl od něj nemůžu se zeptát Čechů hned.