Dobrý den, co prosím vás znamená příjmení Šabršulová ?? Předem děkuji za odpověď. Odpověď prosím směřujte na můj e-mail.

Význam příjmení

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Zřejmě...z němčiny..Schaberschule,no a co to přesně znamená se můžu jen dohadovat,třeba školní škrabka??:-D...nebo školní stírač....

a Váš e-mail neznám...ddd

Další odpovědi:

Zlatý

Na wigipedii jsem se dočetl, že je to buď žena Šabršuli nebo žena kapitána Šabršulína
z knihy Dorotka a sedm loupežníků.
Ale kdo ví jestli to není žena šulína, který šabršuloval.

Zlatý

Jak uvedla Kropítko, původ příjmení je německý. Samozřejmě se počeštilo.
Vychází ze slovesa schaben, základ schab + er = on škrábe. (Přípona - er ve významu on je u většiny příjmení německého původu). Schule - škola. Významově by mohlo jít o
pojmenování toho, kdo škrábe (nepíše hezky), školního škrabáka, školního písaře, případně toho, kdo používá školní škrábací náčiní, škrábací náčiní ve škole.
Doplňuji:
I když jsem potvrdila německý původ příjmení, nějak mně neseděl jeho význam, a proto jem pátrala dál. Zjistila jsem, že příjmení Šabršula (podobně Šabatka) je od odvozené od křestního jména Šebestián.
Toto jméno je jedním z nejznámějších jmen křesťanského světa. Je odvozeno z latinského Sebastianus, muž ze Sebasta (což je název několika měst v Orientě), ale základ slova je řecký - Sebastos, latinsky Augustus, tedy vznešený, posvátný, ctihodný.
Augustus byl - jak víme - titul, kterým se honosili římští císaři a těšil se velké úctě.

Od historie jména k obci. V osadě Hora Svatého Šebestiána dal majitel Šebestián z Weitmile postavit v 16. st. kostelík zasvěcený sv. Šebestiánovi. Osídlení této osady či obce se datuje ale už od 14. st. (Tehdy se jmenovala jinak). Žilo v ní hodně řemeslníků, obchodníků, obec vzkvétala. Za doby napoleonských válek došlo k zpustošení této obce a stěhování lidí. Proto se Šabršula, který žil v této obci, přestěhoval jinam a v novém místě dostal příjmení - původem ze (Hory Svatého) Šebestiána, tedy Šebestián (= Šabršula), posvátný, vznešený.

Podle Etymologického slovníku, historie obce a z vlastních zkušeností.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2734
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.