Dobry den, chtela jsem se zeptat, zda mam narok na materskou, kdyz jsem v evidenci na pracovnim urade? Diky za odpoved.

Nejlepší odpověď
kropitko

Peněžitá pomoc v mateřství není příspěvek od státu, je to dávka nemocenského pojištění, tj. nárok na ni získáváte placením nemocenského pojištění (je součástí sociálního pojištění v době zaměstnání nebo při podnikání). Pokud při nástupu na mateřskou dovolenou jste účastna nemocenského pojištění a současně splníte potřebnou účast na nemocenském pojištění 270 kal. dnů v posledních 2 letech, budete mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok. V opačném případě dostanete ode dne porodu rovnou rodičovský příspěvek v 4 leté variantě.

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/71835-narok-na-materskou-dovolenou

Další odpovědi
NickD

Jak píše Kropítko.Snad jen doplním,že je možné vyplácení po dobu 4. let nebo je možné zkrácení na 3.roky,kdy se vám mateřská nebude tolik krátit.Třeba z důvodů zaměstnání.

standa

Podstatné je jak dlouho jste na ÚP, protože
jednou z podmínek nároku na PPM je účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

Druhá podmínka je, že k nástupu na PPM došlo v ochranné lhůtě 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, pozor tato podmínka se však vztahuje jen na ženy, u nichž pojištění zaniklo v době těhotenství.

A pokud byste výše uvedené podmínky nedodržela a na PPM nedostala, tak nezoufejte, protože ode dne porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek ve „4-leté“ variantě.