Dobry den,chtela bych se zeptat kamarat dostal mařeni…nemohl nastoupit trest nebod se staral o svou nemocnou matku.

zastaveni mařeni trestu

Odpovědi
standa

Pokud už byl vynesen rozsudek (nejspíš za opožděný nástup k výkonu trestu) a tento rozsudek ještě není pravomocný, tak se lze odvolat.

Do odvolání nechť kamarád uvede důvody, které jej zdržely od nástupu výkonu trestu.

p.s.
Jsem si téměř jist, že soudu už tyto argumenty byly předloženy, ale soud rozhodl jak rozhodnul…, takže nevím nevím zda kamarád s odvoláním uspěje.

Slávek

Z vaší otázky vyvstávají dvě otázky. První v trestu odsouzení a druhá je v trestu za maření úředního rozhodnutí.

Pokud se jedná o odsouzení, tak dovozuji z nařízeného výkonu trestu, že je rozhodnutí již pravomocné a proto jako takové nelze již zvrátit. V trestním právu je řada institutů, které na tuto situaci pamatují. Prvním je žádost soudu o odložení nástupu výkonu trestu nebo jeho přerušení. Tuto žádost je nutno důkladně podložit důkazně. Podle trestního stíhání za maření úředního rozhodnutí se jedná ve vašem případě asi o žádost o přerušení trestu, protože policie v okamžiku zadržení této osoby ji předává do věznice k výkonu trestu. Dalšími možnostmi jsou i individuální amnestie prezidenta republiky, jeho rozhodnutí o přerušení či odkladu trestu a nebo jeho zrušení. Toto lze zhodnotit až ke konkrétním skutečnostem a okolnostem věci.

No a v té druhé otázce konstatuji, že trestní stíhání proběhne, bude odsouzen, ale trest vzhledem k trestu uloženému (vykonávanému) nebude uložen a nebo bude zrušen předchozí trest a uložen souhrnný, který nepřesahuje trest uložený k výkonu (dovozuji z praxe, neboť by se trestí řízení celkové v obou případech protáhly a to je pro soudy v ČR zatěžující, tedy nereálné). V některých případech je trestní stíhání státním zástupcem nebo soudcem před vlastním soudním řízením vzhledem k banální trestné činnosti zastaveno.

PS:žádost může podat nejen odsouzený, ale dotčená osoba