BoMartina123

Jaký je význam níže uvedených přísloví?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co znamenají tyhle přísloví – „Nikdo nemůže dýchat nosem druhého.“, Staré indiánské přísloví říká: „Sedíš-li na mrtvém mustangovi, slez.“, „Holič se učí holit na bradě blázna.“ Předem děkuji za případnou odpověd.

Nejlepší odpověď
Alesh

Nevím, ale tipnu si:

„Nikdo nemůže dýchat nosem druhého.“ – Určité věci (v životě) musí každý udělat sám, zkrátka, že jsou věci, situace, se kterými ti nikdo nepomůže, musíš se spolehnout sama na sebe.

„Sedíš-li na mrtvém mustangovi, slez.“ – Pokud zjistíš, že něco je zkrátka již v hajzlu, tak nemá smysl v tou pokračovat. Zkrátka mrtvého koně již neoživíš a pokud pochopíš, že ten kůň je opravdu mrtvý, tak nazdar. Tohle by šlo třeba uplatnit na vztah s někým, když už tě nechce, tak co vyvíjet nějakou aktivitu, abys ho udržela, když už je konec.

Další odpovědi
annas

Měla jste zkusit sama. Každý z nás to vidí jinak.

  1. Dýchat za někoho. Člověk musí spoléhat na sebe, nepříjemnosti musí vyřídit sám, byť to třeba bolí. Jiný člověk ho může jen podpořit, dodat odvahu.
  2. Mustang – Na mrtvém mustangovi nemůžete sedět. Smrt působí nejen bolest, ale vše je ztracené, nepřinese žádný užitek. Týká se často i vztahů. Slepovaný džbán nic nedrží.

Je třeba začít znova.

3. Holič – Každý někdy začíná, takže když se učí holič holit a řízne blázna, vinný je ten blázen.

Nesvádět vinu na druhé, ale svou vinu si přiznat.

marci1

Možná jsou to jen „přísloví“ jimiž odpovíme druhému na jeho slovní provokace a význam vlastně nemají. 🙂
"Přísloví představují jednoduchou, ale účinnou techniku, s níž lze re-
agovat na provokace. Následující zčásti vymyšlená, zčásti autentická
přísloví se hodí vždy.
„Nikdo nemůže dýchat nosem druhého.“
„I trpaslíci začínali jako malí.“
Staré indiánské přísloví říká: „Sedíš-li na mrtvém mustangovi,
slez.“
Holič se učí holit na bradě blázna.“
„Slepice se nemyje. A přesto jsou její vejce bílá.“
Kniha: Trénink slovní sebeobrany
Matthias Nöllke

Mimozemšťan

HOLIČ

Když si někdo sedne k začátečníkovi s břitvou, tak musí být blázen.

Ale pokud jsi blázen, tak půjčíš auto začátečníkovi. Pro něj štěstí, a pro tebe? Nějakýho blázna na to najít musí, aby se naučil jezdit.

annas

marci1 – tazatelka se ptá na význam příslovi, nikoliv na to, kde se používají.