Nata

Dobrý den, chtěla bych se něco dozvědet o původu mého příjmení Sabolčíková. Je možné, že pochází i ze Slovenska. Děkuji!

Nejlepší odpověď
annas

Možností je několik: Určité zdrobnělý tvar. Něco od D. Moldanové, polského etymologického slovníku.( 4)

  1. Od Sabol – varianta Sabela, Sáblík. Vše o dněmeckého zdrobnělého Saba nebo Seibel = Siebert = sigü = vítězství, beräht = skvělý.
  2. Od Sabó = ze Szabó = maďarsky krejčí
  3. Od Sabol, Sabolak = od zvířete sobola
  4. ve skupině jmen odvozených od základu Sab-je z názvu Saba, aramejského původu Saba 'starého muže, dědečka „získala řecká jako Sabbas nebo Sabas, Latinské Sabas (východní slovanský Sawa), z německých osobních jmen na Sab nebo ze Sáby "velký měch ukládat mléko“, může být i místo na bělorusko-polské Sab So-Ne, maďarské Szabó.

Takže možnosti z němčiny do češtiny, z polštiny, maďarštiny přes slovenštinu. Samozřejmě došlo k hláskovým změnám, ale přesně se už nedá zjistit. Jedině opátra po prvním nositeli příjmení v genealogii.

Další odpovědi
knedlik123

Jedna se o puvodni madarske slovo krejci, z ktereho bylo na Slovensku vytvoreno toto jmeno.