katuska.pv

Poradíte, jak mám postupovat?

Dobrý den,chci se zeptat.měla jsem s mlouvu na půl roku.v pátek měsíci pracopvního poměru jsem oznámila v praci že jsem otěhotnila.s tím že marodím.chci se zeptat zda mám podepsat ukončení pracovního poměru který po mě chtějí,když marodím.slyšela jsem že když marodím,musí mi prodloužit smlouvu.?Děkuji za informace Opršalová Kateřina
-
Dobrý den,chci se zeptat.měla jsem s mlouvu na půl roku.v pátek měsíci pracopvního poměru jsem oznámila v praci že jsem ---

Odpovědi
gecco

Pracovní poměr na dobu určitou končí pevným datumem (nebo jinou definovanou skutečností) – a žádné prodloužení v případě nemocenské nebo mateřské zákoník nenabízí…
Ale nerozumím co máš podepsat – „ukončení pracovního poměru“…

  1. k datu, ke kterému je pracovní poměr sjednán?
  2. k dřívějšímu datu?

___
Ad a) jo – pracovní poměr ti zaměstnavatel nechce prodloužit, co jiného ti zbývá?
Ad b.1.) i smlouvu na dobu určitou lze vypovědět – se dvouměsíční výpovědní lhůtou, která začíná běžet od prvního měsíce následujícího po doručení (podepsání) výpovědi
b.2.) i smlouvu na dobu určitou lze ukončit dohodou – dle dohody (s dohodou musíš souhlasit ty i zaměstnavatel)

ivzez

Dobrý den paní Kateřino,

pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby
bez ohledu na nemoc i těhotenství. Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou
nezavazuje ani jednu ze stran k jakémukoliv prodloužení či opakování.

Zmíněné „prodloužení smlouvy“ je ve skutečnosti zákaz výpovědi ze strany zaměstnavatele v ochranné době (v době nemoci, těhotenství, apod.),
to se Vás však netýká, protože ve Vašem případě nejde o výpověď.
___

Co přesně (prosím přesný název) po Vás zaměstnavatel chce podepsat?
Nejde jenom o potvrzení převzetí nějaké (jaké?) písemnosti?
______

Obecně:
Nikdy nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte.
Pokud by Vám zaměstnavatel navrhoval rozvázání pracovního poměru dohodou,
nejste povinna na jeho návrh přistoupit (dohodu lze uzavřít jenom v případě, že
s ní souhlasí obě strany).

___

Zákoník práce,

zákaz výpovědi (§ 53):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p53

skončení pracovního poměru na dobu určitou (§ 65):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p65

pro všechny případy i dohoda o rozvázání pracovního poměru (§ 49):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p49