kristyn215

Dobrý den, Chci se zeptat. Je pravda že AUO můžou vypadávat zuby ?

Dobrý den, Chci se zeptat. Je pravda že AUO můžou vypadávat zuby a chovatelé to třeba zatají jak se to pozná ?

Předem děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
www

Australský ovčák, koupený z dobrého a ověřeného chovu by takové problémy mít neměl.

Další odpovědi
anonym

Zuby vypadávají každému psovi. Ty první (mléčné) dokonce už v několika měsících a to hned postupně všechny ! 🙂
Otázka je špatně položena. Pokud se jedná o čistokrevný chov, mají jednotlivá plemena dané klubem podmínky chovnosti a u mnoha plemen (zvláště pracovně využívaných) jsou dané i určité podmínky ohledně skusu a počtu zubů. Samozřejmě se vychází především z platného standardu plemene.
Jedinci, kterým předepsaný zub nebo zuby chybí nebo mají špatný skus, nejsou připuštěni do chovu.
Pokud přijde pes ještě před uchovněním např. vinou úrazu o zub, v některých případech bývají povoleny vyjímky a když majitel doloží rentgenový snímek a potvrzení veterináře o tom, že zub byl zlomen nebo vylomen, může být i takový pes připuštěn do chovu.
Může ale být, že pracovně využívaný pes o nějaký ten zub přijde při „výkonu povolání“, ale to není nic dědičného.
Nechápu kam směřuješ tím, že „to“ chovatelé zatají? Prostě mají chovné psy
v době uchovnění
v pořádku a pokud mají malá štěňata ze spojení uchovněných jedinců, tak snad se jim do tlamy dívá nejenom chovatel a klubová kontrola vrhu, ale je téměř povinností nového majitele zkontrolovat si při odběru štěněte počet zubů v mléčném chrupu a skus..Nevím jak by chybějící zub mohl chovatel zatajovat 🙂
Ovšem může se vyjímečně stát, že po výměně chrupu z mléčného na trvalý, může nějaký zub chybět. To ale bývá zpravidla už u nového majitele (cca v půl roce věku psa) a chovatel za takové skryté vady nezodpovídá.
Toto všechno ale se týká čistokrevného chovu, tedy chovu psů
s rodokmenem (PP), kde se zdravotní stav psů před připuštěním do chovu prověřuje.
Psi, kteří zdravotními testy neprojdou, mohou být zneužívání k množení štěňat bez PP i se zděděnými vadami . U štěňat bez PP je potom možné všechno, jen je velmi těžké takové štěně „bez záruky“ ( a většinou bez kupní smlouvy) reklamovat.

mosoj

Ne, autu nemohou vypadávat zuby. Vylámat je ale můžeš.