arygnoc

Dobrú chuť?

čo to teda vlastne kečup je?

citujem:

Český časopis dTest minulý rok podrobil testom kečupy. Keďže norma stanovuje, aký v nich má byť podiel paradajkovej suroviny, aby sa tak mohli nazvať, niektorí to obchádzajú alibistickým hraním sa so slovíčkami – kečupová omáčka, ketchup a podobne.

Podvádzali však aj tí, ktorí svoj produkt označili ako kečup – až štyria z dvadsiatich. Viacerí ďalší by sitom neprešli, keby laboratórium nebralo do úvahy „prirodzenú variabilitu prírodných surovín a možnú nepresnosť prístroja,“ vďaka čomu korigovalo namerané hodnoty v prospech výrobcov.

Časopis uvádza, že paradajky sú nahrádzané lacnejšou jablčnou dreňou, karotkou alebo cibuľou, „bežnejší je však prídavok sirupov zo škrobu. To sa premieta do nižšej ceny, nezvyklej farby, chuti a konzistencie, takže tieto kečupy sú pre vysoký obsah škrobu skôr pudingom.“ V každom výrobku bola aspoň časť použitých paradajok „plesnivá alebo zhnitá“, takmer v polovici výrobkov sa našli pesticídy. Aj také, ktoré sa nesmú používať na ošetrovanie paradajok.

Čítajte viac: http://www.sme­.sk/c/6391125/ne­verte-jahodam-na-obale.html
Doplňuji:
koľkí z Vás si pozreli príspevok v diskuzi?

Nejlepší odpověď
briketka10

já kečup nesnáším odmala jen ho vidím a z… jím jen hořčici, ani rajskou nemám ráda, jedla jsem ji jen ve školní jídelně dnes už ne, dokument o kečupech jsem v TV viděla a nepřekvapilo mě, že tam dávají jablečnou dřeň a myslím si, že ta jablka nemají ani první jakost a jsou určitě kdovíjak nahnilá a semelou tam vše možné, jako do všech potravin co se objeví v regálech našich Hypermarketů !!

Další odpovědi
vlk samotař

Kečup nemusím ani vidět né tak ho ještě jíst.Tak je to se všemi potravinami vyrobit co nejlevněji i za cenu nahrazování původních surovin bůhvíčím.

Damiana

Ani jeden z výrobků, které uvádíš v diskuzi by mi nesměl přes práh. Takže mi to žíly nějak netrhá. Jsou to vesměs hnusy – instatní, konzervované, zkrátka Tricatel. Kdo není líný, vaří z jiných surovin – a pak má skutečné jídlo, ne amarouny. 🙂

Deli

No vidíš, a všem nám tak chutná 🙂

Kohut57

Kečupy jsou ukázkou z řady civilizačních potravinových humusů, za komoušů byl akorát protlak, a bylo dobře a hlavně zdravě. Tím , že dříve byl sortiment menší , byl hlavně čerstvý, nekonzervovaný a zdravý. A jestli chyběly banány, koho to bere? V sedmdesátých letech jsem obdivoval západní obchody plné potravin, a jak to dělají , že se jim to nezkazí. Dnes už to vím, a lituji toho. Návrat bude těžký , lidi jsou prasata, snědí vše.
Doplňuji:
Príspevok som čítal a verím mu.

Sůwa

Někdo kdysi nesl láhev kečupu a cestou s ní třepal, až mu vystříkla na stěnu. Vyžralo to barvu.
Zdroj : na vlastní oči

arygnoc

a toto ma dojalo úplne:

Výrobky s odvážnymi názvami

V teste sme kúpili tieto výrobky:

Senza čipsy Slovakia s čedarom – v skutočnosti sa vyrábajú v Česku. Na obale je nápis čedar plus obrázok slnečnice s nápisom „slnečnicový olej.“ V skutočnosti je ho len 14 percent z celkového množstva oleja. Syr tvorí 1 percento obsahu, z neho čedar dokonca len 0,1 percenta.

Čipsy Lay´s s príchuťou čili a limetky – obal promuje slnečnicový olej, hoci je ho tam 10 percent z celkového množstva. Limetka a čili absentujú úplne.

Čipsy Lay´s fromage – podľa obalu ide o lupienky „s príchuťou čerstvého smotanového syra a pažítky“. Syr ani pažítka sa v nich nenachádzajú.

Maslenko – balením sa podobá na skutočné maslo, vystavujú ho v rovnakých regáloch. Mliečneho tuku sú v ňom 2 percentá, zvyšok je rastlinný tuk a voda.

M♥sielko – miesto písmena „a“ je použité srdiečko, evokuje to „masielko“. Množstvo mliečneho tuku je len 15 percent.

Mazlíčko – na obale je veľký nápis, ktorý vďaka použitému fontu opticky pôsobí ako „maslíčko“. V regáloch býva uložené vedľa skutočných masiel. Ide o rastlinný tuk, emulgátory, farbivo a arómu, mliečneho tuku je 15 percent.

Rama s maslovou príchuťou – skladá sa z rastlinných olejov a tukov, vody, sušeného podmaslia, emulgátorov, soli, konzervantu, regulátora kyslosti, arómy a farbív. Maslová chuť sa teda dosahuje inak než skutočným maslom.

DELA créme s prídavkom syra – zákazníka láka obrázok deravého ementálu. V skutočnosti je v nátierke tavený, a nie tvrdý syr, a to v množstve 0,5 percenta.

Pečeňová nátierka – konzerva od Tatrakonu obsahuje najmä bravčové mäso, kože, vodu a múku. Hovädzej a bravčovej pečene je v nej len 20 percent.

Zbojnícka nátierka – výrobca Hamé ju deklaruje ako mäsový výrobok, mäso však tvorí len 15 percent obsahu.

Jelenia klobása Hubert – výrobca Berto zavádza, jelenieho mäsa je oveľa menej ako bravčového – len 14 percent oproti 79 percentám. Zvyšok tvorí hovädzie mäso a stimulátory chutnosti.

Slepačia polievka – výrobok od Maggi hlása má len tri percentá slepačieho mäsa, aj tie dosahuje až v kombinácii so soľou a rozmarínovým extraktom. Zvyšných 16 látok v polievke sa o hydinu neobtrelo, ak nepočítame 1,3 percenta slepačieho tuku.

Slepačia polievka s rezancami – nápis od Vitany uvádza, že táto polievka je „tradičná“. Tradícia v jej poňatí znamená, že vo výrobku je 1 percento sušeného slepačieho mäsa a 3,5 percenta sušeného kuracieho mäsa, dosiahnutého až vďaka zmiešaniu so strúhankou, vaječným bielkom a sójovým hydrolyzátom.

Cestoviny s omáčkou Kura na paprike – dehydratovaný výrobok Maggi obsahuje len 0,6 percenta sušeného kuracieho mäsa.

Cestoviny s omáčkou Šunka a syr – opäť od Maggi. Šunka tam nie je, len sušené údené bravčové mäso v množstve 1,5 percenta. Sušeného syrového prášku sú 2 percentá.

Brokolicová polievka – instantný výrobok od Vitany. Na obale má fotky krásnej zelenej brokolice, ale hoci sa celý polotovar skladá až z 18 látok, brokolice je v nej len 2,9 percenta.

Sójová saláma – každý v nej čaká najmä sóju. V skutočnosti je tam 15 percent bieleho tofu. V ňom samotnom je 25 percent sójových bôbov, v saláme ich je teda zlomok. Nechýba 13 iných zložiek, medzi nimi guarová guma, karagenan, čo je želírujúca látka, farbivo z červenej repy a glutaman sodný. Vyrába Alfa Bio.

Milk Cocoa Bar s arašidmi – v Tescu vystavený vedľa skutočných čokolád, tie evokuje aj fotografia na obale. V skutočnosti ide o zmes cukru, stuženého rastlinného tuku, srvátky, odstredeného mlieka, emulgátora a arómy. Kakaového prášku obsahuje len 7 percent.

Popcorn so syrovou príchuťou – predáva sa pod značkou Albert. Žiadny syr neobsahuje.

Ovocné nápoje Toma „mandarínka“ a „jahoda“ – oba lákajú deti na kreslený motív usmiateho ovocia. „Nemám ani umelé arómy, ani umelé sladidlá, ani umelé farbivá a konzervanty,“ píše sa na obale. Dodávame, že ani mandarínky a jahody.

Limonády značky Zeus „červený pomaranč“ a „jahoda a malina“ – na škatuli sa zdôrazňuje, že je v nich pramenitá voda, úplne však chýba ovocie z názvu. Výrobca jeho chuť dosahuje zmesou vody, glukózového sirupu, jablkovej drene, jablkovej šťavy, regulátorov kyslosti, arómy, sladidiel, sodnej soli a farbív.

Rajo mlieko s jahodovou príchuťou – dva a poldecový nápoj pre deti žiadne jahody neobsahuje. Jahodová príchuť sa skladá z glukózového sirupu, škrobu, arómy, karagénanu, guarovej gumy a farbiva karmín.

anonym

Já ano.
Vesměs takové informace dostávám a nijak mne nešokují. Srovnání kvality kečupů jsem dostala už více než před rokem. To, že se do kečupů přidávají i jablka nebo hrušky, ví každá kuchařka. Vařila jsem si poctivé domácí kečupy a byly výborné.
Na našem trhu byly poctivé kečupy firmy Otma. Jenže co je dnes ještě poctivé, že?

anonym

ad arygnoc, četlo nás to víc, ale stejně jako ocko už pževážně podobné informace známe, takže není co dodat a to co by se dalo, už za nás stejně napsala ocko.