Sandy

Dobrovolná četba-čtenářský deník

Potřebovala bych poradit nějaké knihy, kterýma by šel tak trochu „udělat dojem“ na učitelku češtiny. Něco tipu: Shakespeare, Oliwer Twist, Na větrné hůrce…může být i válečná literatura, literatura 20.stol. …Prosím, pište mi pro inspiraci autory či názvy nějakých zajímavých děl, už mi docházejí nápady. Budu vděčná za každou odpověď.

Nejlepší odpověď
spooky

Mě se líbyla Soffiina volba – Odehrává se za druhé světové v koncentračním táboře. Základní děj – Matka se musí rozhodnout, které za svých dvou dětí ,, opustí ,,.

Další odpovědi
sakai

Předně se dojem zkazí špatnou gramatikou (tipu, kterýma, nebo líbyla v předešlé odpovědi). A teď k otázce. Je to indiviální, ale nezkazí se nic Hellerem-Hlava 22, John Irving-Svět podle Garpa (či cokoliv jiného, ale toto je nejznámější), Vonnegut-Snídaně šampionů nebo Mechanické piano, Alexej Tolstoj-Křížová cesta, něco od Balzaca (Bratranec Pons a setřenice Běta), Dumas-Dáma s kaméliemi, Hemingway, Remarque, Rolland-Petr a Lucie. Stačí?

Luciiik

Mno já jsem udělala dojem Platónovými dialogy. :) Je to hezké čtení. Z antiky třebas i nějaké drama (Euripidova Medea je fajn). Z Shakespeara se mi hodně dobře četlo například Mnoho povyku pro nic (komedie), nebo Macbeth (tragédie). Výborná knížka je 1984 od Orwella. Něco od Oscara Wilda (třeba Obraz Doriana Graye), taky Puškin, Virginie Woolfová je taky fajn, i když ta nesedne každému. Myslím, že by bylo dobré zařadit i poezii, třeba Dantova Božská komedie (aspoň Peklo), prokletí básníci (Rimbaud, Baudelaire), E. A. Poe, Goethův Faust, kamarád má hodně rád Childe Haroldovu pouť od Byrona. A protože se jedná o češtinu, tak i čeští autoři, třeba Jirásek (Staré pověsti české, Psohlavci), z básníků třeba Kainar (Člověka hořce mám rád), Seifert, Březina a tak dále. :) Profesor nám doporučoval pro krásnou češtinu F. X. Šaldu. No to bylo jen tak, co mě zrovna napadlo. Tak třebas to trochu pomohlo.