WhiteHawk

Doba nutná pro ohřátí vody v konvici k varu??

Prosím o kontrolu mého výpočtu a případnou opravu:

Voda o objemu 0,7l a teplotě 20st.C se bude ohřívat na 100st.C v el.konvici,která má topnou spirálu s výkonem 96W
(U=12V,I=8A)
Za jakou dobu se voda na požadovanou teplotu ohřeje?

Při zanedbání tepelných ztrát nádoby konvice a ztrát při přeměně el.energie v teplo.

Vyšlo mi,že bylo potřeba cca.40 minut!!

Energie,kterou je potřeba dodat vodě,aby se vařila je shodná s energií,kterou musí topná spirála dodat vodě.
Tedy:4186J je energie,která je potřeba,aby se ohřál 1kg vody o 1st.Celsia.
Celkově tedy je nutno dodat vodě 4186×0,7×80tj. 234416J
(0,7kg je hmotnost vody a 80 je teplotní rozdíl vody)
Pak dosadím do vzorce pro výpočet el.práce:W=Pxt
1Wattsekunda=1Joule potom
234416J=96Wxt
t=234416:96
t=2441.8s
t=40.7minut

Je ten výpočet správně,nebo je tam někde chyba?
Ta doba mi připadá hrozně dlouho.Vařit si vodu 40minut…

Díky za odpověd.
Honza

Nejlepší odpověď
Hudler

Máš to správně, ale ten výkon té spirály je strašně malý, protože normálně máš mnohem větší výkon asi 20 krát, což odpovídá realitě.

Další odpovědi
led

zabudli ste dodať ešte tlak a vlhkosť vzduchu (nadmorskú výšku), teplotu okolitého prostredia, tvrdosť vody a východziu teplotu vody.