punker

Doba nacucání klíštěte

Za jak dlouho po přisátí se klíště napije a odpadne?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Vlastní sání se skládá ze dvou fází. V první dochází k pomalému příjmu hostitelovy krve. Důležitá je zde přítomnost sekretu slinných žláz obsahujících antikoagulancia (látky tlumící srážení krve) a dále cytokiny a prostaglandiny, které slouží k omezení hostitelovy obranné reakce na přichycené klíště. Po prvém příjmu krve dojde ke zvětšení slinných žláz klíštěte. Druhou fázi, která nastupuje po 24 – 48 hodinách, provází rychlé sání krve, během něhož dochází k intenzivní sekreci slin klíštěte. Pokud je klíště nositelem původců infekce, jež se nacházejí ve slinných žlazách, dochází při jejich zvětšení k pomnožení patogenů, takže v dalších hodinách se silně zvyšuje riziko přenosu infekce do krevního řečiště hostitele. Proto je velice důležité se ihned po návratu z přírody důkladně prohlédnout a přisátá klíšťata co nejdříve odstranit.
http://kliste­.cz/clanek/31/jak_k­liste_saje

Jak dlouho sají klíšťata?

Larvy sají dva nebo tři dny, i tak krátká doba jim stačí. Nymfa saje 5–6 dnů, dospělá samice ještě déle – 10–12 dnů. Ty údaje se samozřejmě týkají zvířecích hostitelů, člověk by si něco podobného na těle nenechal. Vývojový cyklus klíštěte je velmi složitý a my o něm říkáme, že je trojhostitelský – klíště aby dospělo, potřebuje tři různé hostitele z různých ekologických skupin, a to je z hlediska epidemiologického nesmírně závažné. Můžete totiž být nakaženi klíštětem, které přijalo nákazu od zvířecího hostitele, se kterým vy se nesetkáte ani v prostoru, ani v čase. Nějaký drobný savec může být například v jednom roce zdrojem nákazy, třeba klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou, teprve v dalším roce však zprostředkovaně nakazí vás. Vývojový cyklus klíštěte je totiž nesmírně dlouhodobý a v našich podmínkách trvá 2–3 roky.
http://www.roz­hlas.cz/sever/pla­netarium/_zpra­va/87826