manon

Do kolika a jak velkých beden (do jakého prostoru) se mohla vejít ukradená jantarová komnata?

Inspirováno otázkou Mosoje o studni na Zbirohu.
Doplňuji:
Mosoj v této odpovědi v doplnění uvádí odkaz na prezentaci, kde v závěru je pohled na místnost jako celek. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-dopadl-pruzkum-studny-na-zbirozskem-zamku
Jde mi o odhad – domnívám se, že lze odhadnout (z velikosti židlí třeba) i celkovou výšku obložení a šířku místnosti. Další dvě zdi mají taky dveře a na poslední počítejme velká zámacká okna. Horší je to s tloušťkou obložení a s odhadem meziprostorů pro balící papíry či jinou výplň, se zrcadly a obrazy… – pokud to jen nenaházeli do beden bez ladu a skladu. Byla jsem zvědavá na tipy – nějaký rozsah od-do.

Odpovědi
Conchus

Víš jak byla velká?

ferda60

Jak vidět, záhady minulosti nás lákají bez rozdílu věku i pohlaví. Nepovím skoro nic a možná i ponesu „dříví do lesa“, ale určitou informaci poskytuje „Wiki“ (i když někdy bývá nepřesná, snad tedy vcelku pravdivou).
Píše se tam o 27 bednách, do kterých byla komnata uložena. Můžeme se domnívat že byly dost velké, k přenášení byly potřeba dva, možná i čtyři lidé. Dále je v článku popsán další známý osud komnaty za války a teorie o jejím možném osudu.
Může to být i čtyřicet let, co byl v jednom časopise zveřejněn článek, hledající osud Jantarové komnaty. Bylo tam psáno, jak rusové chtěli komnatu zachránit, tedy demontovat a odvézt. Fronta se ale rychle blížila, času bylo málo a při pokusu o demontáž se začal jantar drolit. Poškodit ji ale nechtěli a tak zůstala na svém místě. Doufali, že ji ani němci nepoškodí a nechají na svém místě.
Osud komnaty zatím zůstává a možná i zůstane neznámý. Jak jde čas, jsou ale nová svědectví čím dál méně věrohodná a tak se dá spoléhat spíš jen na nějaký, víceméně náhodný, objev.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Jan­tarov%C3%A1_kom­nata

manon

Dokonce je známo, jak jsem později zjistila, že to mělo být v původním zabalení 27 beden (já odhadovala 25 o 1 m3 :) ) – ale není psáno – alespoň já nenašla – jak velkých.