Pipipi

Do kdy se zaevidovat kvůli pojištění?

Zdravím. Mám problém. 30. listopadu mi skončila dohoda o provedení práce a než jsem se stačil zaevidovat na ÚP, onemocněl jsem. Díky práci momentálně přebývám v jiném městě, tím pádem to byl pro mě problém. Evidenci na ÚP mám v plánu nejdřív 13.12 a tak se chci zeptat, jestli po zaevidování na ÚP za mě zaplatí stát zpětně pojistné za dobu kdy jsem byl bez zaměstnání a zároveň nebyl na úřade práce, nebo jestli si pojistné za tuto dobu budu muset hradit sám?

Nejlepší odpověď
Drap

Zpětně si ho budeš muset doplatit sám.

ivzez

Kdo probůh ohodnotil špatnou odpověď?!?

Za lidi pobírající nemocenské hradí zdravotní pojištění stát.
Jen je nutné tuto skutečnost doložit zdravotní pojišťovně potvrzením od OSSZ.

Ani v případě, že nemocenské nepobíráte, nebudete muset zdravotní pojištění hradit, pokud se na ÚP zaevidujete poslední pracovní den v prosinci.

ÚP ani stát nebude zdravotní pojištění doplácet zpětně.
Pokud ale nebudete po celý měsíc bez práce a bez evidence na ÚP,
nebudete muset zdravotní pojištění hradit sám (žádný dluh Vám nevznikne).

Více informací najdete v zákoně o veřejném zdravotním pojištění
(http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/vzp/).

Povinnosti pojištěnce:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/vzp/cast4­.aspx#par12

===

Drape, napřed se informujte, pak teprve odpovídejte!

Pipipi

A to bude částka za celý měsíc nebo jen za tu část? A jak je to tedy s evidencí na ÚP? Do kolika dní se musím evidovat aby za mě stát zaplatil pojistné od doby ukončení dohody?

ivzez

Nebudete doplácet nic. Ostatní máte výše.