simonka

Do kdy od požádání o vypořádání SJM soud musí rozhodnout o vyplacení finanční částky expartnera?

Po rozvodu můj bratr včas požádali o vypořádání SJM u soudu, byt dostala jeho exmanželka a má ho vyplatit, jenže se nemůžou dohodnout na částce. Odhadce odhadl byt na 5440000,0 Kč. Má dostat polovičku což činí 2720000,– Kč, ale jeho bývalka řekla, že mu dá pouze 1800000,0 Kč. Tneto spor se táhne již 6 let a soudce není schopen rozhodnout. Jeho exmanželka se pořád na něco vymlouvá a odvolává a on bydlí zatím na ubytovně a čeká na rozhodnutí soudce, jak dlouho po návrhu musí soudce rozhodnout? Není přeci možné, že toto se řeší 6 bezúspěšných let a on jen platí a platí výlohy.

Odpovědi
standa

Z otázky není zřejmé v jakém stadiu je zmiňovaný spor. Zda již existuje pravomocné rozhodnutí odvolacího soudu a exmanželka např. uplatnila mimořádný opravný prostředek ´dovolání´…

Zároveň je nutné podotknout, že předmětná problematika, tj. údajné průtahy v řízení o vypořádání SJM, již byla judikována Nejvyšším soudem (viz zdroj).

Rozsudek NS je však pro laiky ´nečitelný´ a nesrozumitelný, takže v dalším odkazuji na nutnou spolupráci s advokátem.

Bratrovi tedy poraďte, aby sebral všechny dostupné ´papíry´ a obrátil se na advokátní kancelář, kde mu zajisté poskytnou základní radu, zda jít do stížnosti na průtahy či nikoli.

Zdroj: http://kraken­.slv.cz/25Cdo120­8/2006