MacChill

Do jaké míry je pro nevěřící vhodné nosit na krku latinský kříž?

Znám lidi, kteří tento náboženský symbol nosí kvůli stylu. Připadá vám to nevhodné?

Nejlepší odpověď
anonym

Ne. Pokud se to nevěřícímu líbí, tak ať si klidně takový symbol nosí. Je to věcí každého člověka, pokud tím neporušuje nějaké ustálené pravidlo nebo zákon.

Další odpovědi
Drap

Je to každého věc. Myslím ale že i přívěšek by měl být jistým symbolem osobnosti, nebo symbolem něčeho, co je mi blízké. Pokud je tedy člověk nevěřícá, tak si osobně myslím, že to neni příliš vhodné

arygnoc

Určite.
Podobne by na krku mohli nosiť svastiku a nebyť fašistami.
Mali by aspoň vedieť, čo „nosia“ a prečo.
Nás kedysi „komunisti“ prenasledovali pre dlhé vlasy či „korálky“ na krku, ale to by nemalo nastať.

Ale dnes je doba, kedy mnohí nevedia, „prečo vlastne“ nosia to či ono. Včítane veriacich.

MK44

Vhodnost je poněkud neurčitý pojem. Nevěřící taky.
Různá hnutí si vytvářejí nebo přivlastňují určité symboly. Otázka je, do jaké míry mají na takový symbol nárok jako na firemní znak. Hákový kříž nacisti převzali odkudsi z Tibetu a dali mu svoji „náplň“, v Tibetě neznámou. Znak jako je latinský kříž je natolik obecný, že ho lze vidět v lecčems. Můžu pro svou (hypotetickou) organizaci či hnutí zvolit jako symbol například kruh nebo trojúhelník, a potom na něj uplatňovat nějaké právo?
Myslím, že v principu nikdo nemá právo určovat druhému, jaké ozdoby má nosit. Byť by k danému symbolu měl citový vztah. Na druhou stranu, když žijete v kultuře, kde se nějaký znak považuje za symbol něčeho, musíte počítat s tím, že podle něho budete nějak zařazován a posuzován. Neboli, nevadí-li někomu, že si dělá ostudu, měl by alespoň brát ohled na ty, k nimž může být podle nošené ozdoby – symbolu počítán.