Anduliska

Do jaké literární školy byste zařadili Mnoho povyku pro nic od Williama Shakespera?

Dobrý den,
nikde nemohu nalézt nějaký článek, co znamená v literatuře literární škola, pochopila jsem, že to má být něco jako umělecký směr.
Proto bych se ráda optala: Do jaké literární školy byste zařadili Mnoho povyku pro nic od Williama Shakespera? popřípadě, co to ta literární škola vůbec je.
Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Umělecké školy – např. první novočeská básnická škola, . Generace Národního dívadlla, Devětsil, Skupina 42 atd.

Umělecká škola, = skupina, seskupení často začínajících mladých umělců, jejich stoupenců, následovníků, žáků jednoho uměleckého, vědeckého, filozofického, lingvistického směru apod.

Shakespeare a jeho Mnoho povyku pro nic je renesanční komedie.

S. se řadí do uměleckého směru renesance .Jeho dramatická tvroba je tvorba nadčasová, vyjadřuje vztah ke společnosti a je pochopitelná dnešnímu divákovi

Určitě víte, že S, ve svých dramatech často čerpal ze starších antických i středověkých autorů a ovlivnil či insipiroval celou řadu pozdějších autorů.

Mezi stávajícími " školami" je uvedená je Shakespearovská škola, která se pořádá v Anglii, seznamuje posluchače se S. dramaty, ale to je jiný typ.

Zřejmě bych S. zařadila (pokud trváte na škole) do " školy anglického renesančního dramatu". Tzv shakespearovského dramatu, které zpracovává různé podněty a využívá lyriky a epiky.
Vl. v
.----
V tomto dramatu
„jde o tz. otevřenou koncepci, do níž patří lyrické drama (Čechov; konflikt nahrazen melancholickou bezradností); epické drama (B. Brecht; důraz na analýzu příběhu a aktivní účast diváka) a absurdní drama (permanentní krize bez expozice a katastrofy). Znaky: otevřená forma, vícero dějišť, neomezený čas, více dějových pásem, redukovaná stavba, méně ostrý konflikt (nemusí být vyřešen), řeči (místo činů), subjektivizace, divadelní hra.“

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Cn3OV3OH­FLwJ:kcjl2.upol­.cz/vala/8.dra­ma.ppt+&cd=4&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz