Avatar uživatele
Pokročilý

Do jaké částky výdělku za pronájem bytu se musí hlásit finančnímu úřadu?

Několik měsíců jsem pronajala kamarádce byt, neměla s dceruo po rozvodu kam jít, celkem to se vším všudy dělalo 5000,- Kč, chtěla bych se zeptat, zda-li to musím hlásit na finanční úřad, slyšela jsem, že nemusím když nepřekročím roční částku 40000,- Kč. Byl-by příjem vyšší mohu od toho odečíst i náklady na byt, nechala jsem dělat plastová okna, tak mohu tuto platbu odečíst z výdělku za pornájem? Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Pokud normálně pracujete a ještě k tomu máte příjem z bytu, a tato částka v součtu přesahuje 5000 kč, tak ano, musíte příjem z bytu psát do daňového přiznání. Ale pokud je to vaše kamarádka, tak se obě můžete tvářit, že tam bydlí bezplatně a nic přiznávat nemusíte. Pokud s ní všek máte uzavřenou nájemní smlouvu, kde máte dohodnutý nájem, tak máte smůlu - je prokazatelné, že vám nájem platí a vy ho musíte danit. To, že jste si nechala udělat plastová okna je jen váš problém, slevu na dani mít nebudete.


Avatar uživatele
Bronzový

1) Příjem z pronájmu je příjmem podle §9 ZDP, dle tohoto § si můžete uplatnit do výdajů paušální částku 30%, tedy zdanila byste Kč 3.500,--.

2) Plastová okna si v tomto případě dát do výdajů nemůžete, resp. mohla byste v případě, že byt pronajímáte stále. Pokud ne, pak byste musela výdaje na okna krátit v poměru pronájem/nepronájem, z čehož by vám vyšlo 00 nic a paušál je rozhodně výhodnější.

3) Pokud jste zaměstnaná a nemáte jiné příjmy, pak příjem z pronájmu nemusíte přiznávat, jestliže částka nepřekročí Kč 6.000,-- za rok

4) Částka 40 tis. o které se zmiňujete se vás vůbec netýká. Je to takzvaná práskací povinnost. Např. kdyby vám kamarádka za pronájem zaplatila ne 5 tis., ale 100 tis., pak by měla ona povinnost oznámit na FÚ, že osobě nepodnikateli uhradila tuto částku. FÚ by se poté mohl dotázat vás, zda jste částku zdanila a očekával by daňové přiznání.

5) Vzhledem k tomu, že kamarádka tento pronájem nejspíš do žádného účetnictví dávat nebude, pak bych se na to vykašlala :-)). Kde není žalobce, není soudce :-))

TO FALLEN ANGEL:

Myslím, že byste se měla věnovat jinému oboru než jsou daně. Částka 5 tis, je pro vás zřejmě magická?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.