simonka

Do jaké částky výdělku za pronájem bytu se musí hlásit finančnímu úřadu?

Několik měsíců jsem pronajala kamarádce byt, neměla s dceruo po rozvodu kam jít, celkem to se vším všudy dělalo 5000,– Kč, chtěla bych se zeptat, zda-li to musím hlásit na finanční úřad, slyšela jsem, že nemusím když nepřekročím roční částku 40000,– Kč. Byl-by příjem vyšší mohu od toho odečíst i náklady na byt, nechala jsem dělat plastová okna, tak mohu tuto platbu odečíst z výdělku za pornájem? Děkuji

Odpovědi
Fallen Angel

Pokud normálně pracujete a ještě k tomu máte příjem z bytu, a tato částka v součtu přesahuje 5000 kč, tak ano, musíte příjem z bytu psát do daňového přiznání. Ale pokud je to vaše kamarádka, tak se obě můžete tvářit, že tam bydlí bezplatně a nic přiznávat nemusíte. Pokud s ní všek máte uzavřenou nájemní smlouvu, kde máte dohodnutý nájem, tak máte smůlu – je prokazatelné, že vám nájem platí a vy ho musíte danit. To, že jste si nechala udělat plastová okna je jen váš problém, slevu na dani mít nebudete.

Jambalaya

  1. Příjem z pronájmu je příjmem podle §9 ZDP, dle tohoto § si můžete uplatnit do výdajů paušální částku 30%, tedy zdanila byste Kč 3.500,–-.
  2. Plastová okna si v tomto případě dát do výdajů nemůžete, resp. mohla byste v případě, že byt pronajímáte stále. Pokud ne, pak byste musela výdaje na okna krátit v poměru pronájem/nepro­nájem, z čehož by vám vyšlo 00 nic a paušál je rozhodně výhodnější.
  3. Pokud jste zaměstnaná a nemáte jiné příjmy, pak příjem z pronájmu nemusíte přiznávat, jestliže částka nepřekročí Kč 6.000,–- za rok
  4. Částka 40 tis. o které se zmiňujete se vás vůbec netýká. Je to takzvaná práskací povinnost. Např. kdyby vám kamarádka za pronájem zaplatila ne 5 tis., ale 100 tis., pak by měla ona povinnost oznámit na FÚ, že osobě nepodnikateli uhradila tuto částku. FÚ by se poté mohl dotázat vás, zda jste částku zdanila a očekával by daňové přiznání.
  5. Vzhledem k tomu, že kamarádka tento pronájem nejspíš do žádného účetnictví dávat nebude, pak bych se na to vykašlala 🙂. Kde není žalobce, není soudce 🙂

TO FALLEN ANGEL:

Myslím, že byste se měla věnovat jinému oboru než jsou daně. Částka 5 tis, je pro vás zřejmě magická?