1vlasta1

Do čeho fotit RAW, JPG nebo do RAW+JPG?

Dobrý den chtěl jsem se zeptat do čeho fotite a co je lepší? Vím že když budu fotit do JPG tak nemohu tolik upravovat fotku, když budu fotit do RAW tak když budu chtít ukázat fotky na počítači někomu tak na tom počítači musí být program na čtení RAW a když to budu ukládat RAW+JPG tak to bude zabírat 2× tolik místa. Co mi poradit? Dekuji předem za řady.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Záleží na účelu fotografie. RAW má vyšší dymanický rozsah. Dá se z něj dostat kvalitnější fotka, než jakou udělá foťák do JPEGu. Dá se lépe a bez ztráty ostrosti odšumět, lze ve vetším rozsahu upravit expozici i vyvážení bílé. Když fotím ráno v lese a v podobných náročných světelných podmínkách, používám pouze RAW.
Když jsem fotila za ideálních světelných podmínek dětský den a maminky chtěly fotky co nejdříve, tak jsem pochopitelně snímala do JPEGu.
Při dnešních kapacitách karet není žádný problém ukládat oba soubory. Pokud tvůj foťák podporuje dvě karty, tak není co řešit. Jediným omezením při práci s RAWem je nutnost mít trochu slušnější počítač.

Další odpovědi
Emefej

Můj nový foťák má dvě karty, tak už to neřeším a fotím do obou formátů současně. 90% fotek dělám z JPEG, zbytek z RAW.

Klaproth

Focení a prodej fotek mě živí. Fotím vše do Rawu, protože kdo má Raw, je autor. Řada sporů o vlastnictví fotek se rozhodla pouze na základě vlastnictví Rawu.

Quimby

RAW zachycuje přesně ty barvy, které fotoaparát vidí. Soubor má tedy nulovou kompresi a je tedy o něco větší.
Na druhou stranu JPG trochu zkresluje barvy a detaily, právě díky své kompresi, ovšem soubory jsou zase o něco menší.

Takže pokud si fotíš třeba dovolenou nebo prostě obyčejné věci, tak stačí JPG.
Pokud chceš dodělávat nějaké efekty – retušování, HDR, fotomontáž… tak bych doporučil RAW, programy na úpravu to otevřou v pohodě, budeš pracovat s původní kvalitou a pak si to můžeš exportovat třeba do JPG.

mosoj

Na co fotíš do RAWU? Už jsi je někdy vyvolával? Máš představu o co je to náročnější a budeš to potřebovat u všech snímků ?

1vlasta1

No fotim do ravu protože je to jako negativ no fotky jsem ještě nevyvolává a nevím o co je to slozitejsi

1vlasta1

Díky moc přesně tohle jsem potřeboval vědět díky moc. A menší otazecka mám potoshop od canonu dpp a přijde mi že si s těmi fotkami nemohu dostatečně pohrat. Je nějaký potoshop který by byl lepší buď zadarmo nebo nějaká nižší cena? Něco pro amatérské fotografy ale přesto lepší. PS: vím že bych měl položit novou otázku ale doufám že mi to pro tentokrát prominentem.

gecco

Neznám " potoshop od canonu dpp", ale výborný je GIMP ( http://www.gimp.org ), pro RAW k němu potřebuješ ještě VFraw ( http://prdownlo­ads.sourcefor­ge.net/ufraw/u­fraw-0.9.1-setup.exe?use_mi­rror=superb-west )… Obé je zdarma. 😉

1vlasta1

Jo dík akorát říkají že ten gimp je dobrý pokud ho mas koupeny

gecco

Stáhnul a vyzkoušel sis to??
😁
GIMP nelze koupit – je GNU…