led

Dnes začal ramadán

Čo to je ramadán, v čom spočíva, podľa čoho sa určuje termín začatia.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Ramadán (či ramazán, arabsky: رمضان) je devátý měsíc islámského kalendáře. Půst v tomto měsíci patří mezi pět pilířů islámu.

Během tohoto měsíce údajně prorok Mohamed obdržel první boží zjevení. Na paměť toho drží muslimové v měsíci ramadánu zvláštní půst. Ten se nazývá saum a jeho smyslem je (pomocí dočasného zřeknutí se některých pozemských potřeb) přiblížit se více k duchovní podstatě islámu.

Tato část článku je příliš stručná nebo neobsahuje všechny důležité informace. Pomozte Wikipedii tím, že ji vhodně rozšíříte.
Kdy nastává ramadán

Islámský kalemdář je lunární, tudíž je o 11 dní kratší než gregoriánský. Islámský měsíc trvá 29 či 30 dní, přibližnou dobu, kdy nastane ramadán lze vypočítat, avšak pro stanovení začátku postního měsíce je nutné spatřit na obloze srpek nového měsíce. Ramadán v roce 2009 připadnul na období od 21. srpna do 19. září (přičemž v Severní Americe začal o den později), v roce 2010 od 10. srpna do 8. září a v roce 2011 od 1. do 29. srpna.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ra­mad%C3%A1n

Další odpovědi
hanulka11

Ramadán
Ramadán je devátým měsícem lunárního muslimského kalendáře a ramadánový půst je jedním z pilířů islámu. Nejde jen o to zdržet se jídla, ale také pití, kouření, požitků a sexu. Letošní půst začne 1. srpna. O ramadánu se muslimové navštěvují a slaví také noc osudu, v níž byly podle jejich víry Mohamedovi seslány první verše Koránu. Postit se nemusí děti, staří lidé, těhotné a kojící ženy a chronicky nemocní

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/rama­dan-po-letech-pripadl-na-srpen-muslimove-se-pred-pustem-boji-horka-1eg-/zahranicni.as­px?c=A110730_120321_zah­ranicni_mad

Doplňuji:
Výpočet data, kdy začnou slavnosti ramadánu, se odvíjí od měsíčního cyklu. „Počítá se podle fází Měsíce. Ramadán je devátým z dvanácti měsíců lunárního kalendáře. Tím, že začíná nová fáze, začíná i půst. Podle většiny islámských učenců musí být možné Měsíc spatřit aspoň teoreticky,“ uvedl islámský teolog Emir Omič s tím, že včera srpek Měsíce spatřili v Jižní Americe a některých místech Saúdské Arábie. Týž večer před začátkem ramadánu se koná první, zahajovací modlitba

dudu

Muslimové měsíc až do setmění nepřijímají potravu, nepijí a nekouří. Mají to špatné – svátek vyšel na období, kdy je dlouhý den a teplo. Výjimku mají děti, staří a nemocní lidé. Ramadán jsme zažili v Turecku a náš průvodce ho přísně dodržoval, ale po týdnu chodil jako tělo bez duše a my ho museli hlídat, aby se nám někde neztratil.