Ajeto

Dnes se narodil významný český malíř.

Víte který? V kterém roce se stal rádcem v uměleckých dílech?

Nejlepší odpověď
rynek878

Aleš Mikoláš
český malíř, kreslíř a ilustrátor
18.11.1852–10.7.1913

Studoval na pražské Akademii. Nejvýznamnější osobnost generace ND (Národního divadla); vycházel z odkazu J. Mánesa spojením lyričnosti a epičnosti i uplatněním tradice národního typu v českém umění. Tvorba v pozdně romantickém stylu odpovídala jeho zálibě v historii a líčení života (Husitský tábor, Setkání Jiřího Poděbradského s Matyášem Korvínem). Své umělecké představy vyjadřoval v obrazových cyklech. Pro ND navrhl (spolu s F. Ženíškem) cyklus Vlast, který je vrcholem raného období jeho tvorby. Po roce 1884 se věnoval převážně ilustraci pro časopisy (Květy, Šotek, Světozor, Zlatá Praha). Jeho spolupráce s mnoha známými spisovateli (A. Jirásek, J. Arbes, K. V. Rais) významně ovlivnila rozvoj knižní grafiky. V pozdním díle již směřoval k secesi. Podílel se výtvarnými návrhy na dekorativní výzdobě architektury. Stal se kreslířem typicky českého výtvarného projevu a představitelem národního umění.

link:moje knihovna

Další odpovědi
vagra

Jen doplním poslední část otázky-
V roce 1896 byl Mikoláš Aleš jmenován inspektorem kreslení na měšťanských školách a zároveň rádcem v uměleckých dílech.

Zdroj: zkráceno z V.E.