zdennyve

dnes mě zaskočil vnuk otázkou-proč se zabíjačkové polévce říká-prdelačka?

Doplňuji:
děkuji za odpověd!! a že tu byla otázka už 7× se omlouvám!

Nejlepší odpověď
mosoj

Jeden z názorů : a nejedná se o prdel !!!

http://www.e-kniha.com/proc-prdelacka.html

Další odpovědi
jmhad

Já žasnu nad některými odpověďmi.Dokonce se sem pletou extrementy! Přitom je to jednoduché. Do správné české zabijačkové polévky se dávají vařené kroupy.A o kroupách se říká „Každá kroupa tvrdá deset prdů vydá“. Neboli po této specialitě má konzument větry a prdí.Stačí?
Ale krajový název třeba pod Jeseníky používá jemnější „prdelanka“.

anonym

A tebe zase po roce na Odpovědích zaskočilo, že se to tu omílalo už 7×.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-nekdo-proc-se-polevce-prdelacce-rika-prdelacka

anonym

Odpověď by mohla být jednoduchá, kdyby nešlo o vnuka: z pr…, čili z legrace.
Vnukovi bych asi spíš vysvětlila, že má takovou zvláštní barvu a některým lidem to prostě připomíná exkrementy.
My jsme doma zabíjačkovali často a polévce jsme jinak než zabíjačková polévka neříkali. Ten hanlivý výraz se mi nikdy nelíbil, nelíbí a asi k němu ani doživotně jiný vztah nezískám.
Doplňuji:
Ajaj. Ještě že já tu před rokem nebyla, to bychom to slízly obě. Nicméně omlouvám se za to, ale vnučka mne taky občas rozhodí tak, že přemýšlím o jejích slovech a ne o dalších souvislostech.

terry

prdelačka se to jmenuje podle toho, že je při zabijačce jako poslední.Na Moravě se ještě tomu říká podprdelačka.

Možná proto.
Jak napsala panenka.

annas

Že se jazykovědci nehodnou, je možné přečíst z mosojova odkazu. Stejně tak odkaz ÚJCAV neoodává jednoznačné vysvětlení.

http://www.uj­c.cas.cz/jazy­kova-poradna/zajimave-dotazy/dotaz-tydne-2010.html