led

Dnes má smutné výročie nástroj určený na usmrcovanie. Kdo ho vynalezl?

Dr.Guillotin to nebol, on ho len propagoval.

Nejlepší odpověď
hanulka11

První gilotina spatřila světlo světa ve Francii 11. dubna 1792 za Velké francouzské revoluce. Byla prosazena J. I. Guillotinem a dr. Louisem. Stroji se nejdříve říkalo „louison“ a „louisette“. Nakonec se ustálil název gilotina.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Gi­lotina

Další odpovědi
dědapetr

Tento návrh byl předán Tobiasovi Schmidtovi, německému technikovi. Ten postavil první gilotinu a také ji vyzkoušel. Nejprve na zvířatech, později na lidských tělech. Gilotina se skládala ze dvou svislých sloupů spojených příčníkem. Vnitřní strany sloupů byly opatřeny drážkami, které byly mazány lojem. Těžká čepel byla buď rovná nebo zakřivená, podobně jako sekyra. Celé zařízení bylo ovládáno lanem přes kladku a konstrukce byla smontována na vysokém stupínku.

Konečné zkoušení se odehrávalo v nemocnici v Bicetre. Pečlivě tam vybrali tři těla silných, urostlých mužů, kterým sťali hlavy. První veřejná exekuce se konala 25. dubna 1792, kdy byl popraven lupič Nicholas-Jacques Polletier. Později byly navrženy a provedeny některé úpravy a změny: byly přidány mísy na krev, čepel dostala svůj typický šikmý tvar a celé zařízení bylo umístěno na nízké lešení (popraviště).

Zdroj: http://www.qu­ido.cz/objevy/gi­lotina.htm