bolak

DNA a alely

Když najdou cajti na místě činu DNA která není v databázi, dá se nějak deduktivně vypátrat pachatel?

Příbuzný maj přece shodný nějaký ty alely neboco, takže teoreticky, kdyby byl v databázi pachatelův, otec, matka děda,babička,bra­tranec…tak z toho by se to přece mělo jít nějak odhadnout nebo ne?

Odpovědi
Lucijej

Teoreticky by to šlo, ale kolik myslíš, že tu pobíhá gangů Raffanů?

mojitek

Jde o to,že potencionální pachatel (na kterého jinak nic nemají)by svou DNA musel dát -dobrovolně-což asi neudělá. A pokud by i tak dal svou DNA a byla by shoda ve všech markrech,tak ještě zbývá dokázat,že jeho DNA má spojitost přímo s tím trestným činem.Např se může hájit tím,že se s ní sice vyspal ale že s trestným činem nemá nic společnýho atd.

bolak

mojitek: ale stal by se hlavním podezřelým a policajti by měli kde začít, kdyby testovali dna nejen na celkovou shodu ale i na příbuzenskou shodu jednotlivých částí genetickýho kódu..

mojitek

pokud by se stal z nějakých důvodů hlavním podezřelým tak by mu jeho DNA mohli např.potají sebrat ze sklenice ze které pil,sebrat vajgla ze země atd,těch možností je spousta.Pokud by ale nebyl hl.podezřelým tak by tento postup byl nezákonný a soudce by je nesměl brát v potaz,protože důkazy získané nezákonným postupem jsou neplatné.Takhle jsem to myslel.

bolak

nicméně stal by se hlavním podezřelým :) ..na to aby byl někdo podezřelej nepotřebuješ důkaz..tím by zaměřili všechno svý pátrání na něj a nemarnili zbytečně čas…

mojitek

…a z jakých důvodů by se stal tím hlavním podezřelým?Nejdřív musí být z objektivních příčin uznán jako hlavní podezřelý (viděl ho někdo na místě činu atd atd).Oni_musí mít nějaký důvod mu odebrat DNA a až potom by byl tím hlavním podezřelým.To nelze naopak.Nebo nevím jak to myslíš

bolak

Tys to odklonil kamsi až daleko do řiti :), já sem se ptal na to jestli se dá dopátrat pachatele podle vzdálených příbuzných, kteří jsou v databázi. Často vidíš v těch kriminálkách, jak vezmou DNA z místa činu, porovnaj ho s podežřelým a zjistěj, že to není jeho DNA, nicméně jsou tam nějaký ty alely shodný a oni řeknou že to udělal jeho syn.

Pokud tedy dokážou vypátrat podle DNA něčího syna, měli by se i dopátrat něšího vnuka, tím pádem i strýce atd. ne? Měl by jít podle DNA najít společnej předek a podle toho pak zpětně odhadnout pachatel, respektive několik pachatelů, protože když najdu společnýho prapradědu a vím tedy že pachatel prapravnuk, tak těch prapravnuků bude víc, nicméně je to aspoň něco…

A tito lidé by pak byli podezřelí, a DNA by se jim zpočátku odebírat ani nemuselo, tímhle způsobem by stačilo získat vzorek od kohokoli z rodiny.

mojitek

No já ti rozumím.Ale podezřelý bude jen v případě pokud bude DNA 100% shodná se vzorkem z místa činu.A právě proto,že DNA rodinné větve nebo jak bych to nazval – je velice podobná až někam xxx generací dozadu i do stran a bude jí mít i plno žijících lidí,právě.A ne­můžeš všechny označit za podezřelé. Možnost je ta,že -požádají-všechny lidi -z linie- o poskytnutí DNA.Pokud je poskytnou(nemusí ale) a jeden člověk či několik to odmítne,tak se na něho/na ně třeba můžou zaměřit,sledovat ho,dát mu otázky atd a třeba se chytí.Ale pokud se sám nechytí ,nebo neprokecne,čímž by se AŽ NYNÍ stal podezřelým tak mu nikdo DNA (aniž by on sám s tím souhlasil)odebírat nemůže.A to je právě to co jsem chtěl říct.