Dluhy po manželce

Dobrý den,co mám dělat. S maželkou nejsem rozvedený a 4roky spolu nežijeme. Zatu doby má spoustu půjček. Bohužel teď zemřela a jak budou dluhy vypořádány? Můžeme se s dětma vzdát dědictví? Nebo půjdou po mé nemovitosti? Děkuji.

Nejlepší odpověď
HOMER

Můžete se dědictví vzdát a o této skutečnosti byste měli být informováni.Je důležité ihned to dát najevo a to nejpozději ve lhůtě 1 měsíc od doby,kdy vám bylo toto právo vzděleno.Pozor,nes­míte dát svým chováním najevo že dědictví přijímáte(takto to stojí v zákoně).Dědictví můžete odmítnout pouze jako celek,nikoli jen dluhy a majetek si nechat(ale osobní a drobné věci nikdo řešit nebude).
Doplňuji:
bond73 to myslí dobře,ale takové jednání je velmi riskantní,hraničící se zákonem a navíc je nepravděpodobné,že vyjde.Jestli se však chcete zachovat čestně,poraďte se s notářem o možnosti pokrýt dluhy,nebo jejich část majetkem vaší byvalé manželky.Tento majetek by při odmítnutí dědictí,propa­dl státu.

Další odpovědi
bond73

Docela slozita zalezitost,ale pkusim se vam odpovedet.tak za prve,pokud one uvery si manzelka vzala ,bez vase vyslovneho souhlasu,jsou to uvery pouze jeji a nebudou mit ,s vasi osobou nic spolecneho,ale pokud jste u nejakeho jejiho uveru byl posuzovan,jakozto spoluzadatel,nebo zde byl posuzovan vas prijem ,s vasim podpisem,jste automaticky ,, spolodluznik,, a tady by se mohlo stat,ze pohledavku po vas budou pozadovat.Ale tak, jak to popisujete, mi prijde,ze nejste spoludluznik,ze jsi tyto uvery vase zena vzala,jakozto sama za sebe.Nemyslim si,ze by jste se musel vy a vase deti vzdavat dedictvi,coz znamena,alikvotni cast ,z poloviny ceny domu,jez bude rozdelena mezi vas a vase deti,jelikoz predpokladam,ze dedicke rizeni probehne do mesice a do te doby, veritele nestaci zareagovat.Pote, co probehne dedicke rizeni,nahlaste veritelum,ze vase zena zemrela a prilozte jim urmtni list.Dale jeste, dejte pozor na to,zda vase manzelka u veritelu nemela nesplacene splatky a ti, jiz nepodali k soudu navrh na exekuci,zde by pote meli narok, byt ucastni,dedickeho rizeni,pokud mate kontakty na bankovni ustavy ,od kterych si vase zena pujcila,lehce zjistite v jake fazi se vec nachazi,ovsem nesdelujte jim,ze zemrela ano,pokud vam vzak sdeli,ze jiz byl podan navrh, na vydani exekuce,pote vyhledjte odbornou pravni pomoc,pokud jste nemajetny, muzete vyuzit takovych to sluzeb v ,, obcanske poradne,jez tyto sluzby poskytuje zdarma. Adresu a kontakt na obcaskou poradnu najdete na webu,pracuji v kazdem okresnim meste, www.obcanskepo­radny.cz.Preju dobre porizeni a neklesejte na mysli,vse bude v poradku.

iwetax

Slyšela jsem, že pokud má nebožtík dluhy, tak vám mohou vzít pouze do hodnoty dědictví. Více ne. Př: zdědíte barák za 1.milion a dlužník má dluh 200.000kč tak musíte věřitele vyplatit. Pokud má dluh 2.miliony tak buď si vezme barák nebo vy ho prodáte a vyplatíte věřitele zděděnou hodnotou. Víc ze svého majetku neplatíte.