dudu

dluhová past

Při čtení příběhů osob, které upadly do dluhové pasti mě v hlavě šrotuje zda-li příčinou jejich smutných konců byla jejich „nenasytnost spotřeby“ nebo neznalost alespoň základů kupeckých počtů. Osobně jsem přesvědčen, že důsledek je v rodině, ale též chybou školského systému. Děti počítají rovnice o dvou neznámých a jsou např. nuceny biflovat se historická data, ale o důležitosti osobních a rodinných rozpočtů se nedozvídají zhola nic. Není akcentována potřeba chovat se disciplinovaně a umět potlačit opojemí vlastnit všechno za každou cenu hned a dnes. Neříkalo se tomu dříve selský rozum?
Doplňuji:
No nevím, já měl shodnou okolností od této firmy hned několik půjček. Dodržel jsem podmínky, nemusel platit ani úrok, vždy pak poděkovali, zaslali závěrečné vypořádání a nabídli další spolupráci.

Nejlepší odpověď
FOG

To me pripomina tu povidku o Kuzmovi.
Kuzma Kuzmic kacel v lese stromy a chtel se zahrat – mel chut na vodku.Tak sel k „zidovi“ a ten mu rekl: Kdyz mi das svou sekerku do zastavy,tak Ti dam rubl a ty si muzes jit koupit ten stakan vodky.A az budes chtit sekerecku zpet,tak me musis dat dva rubliky.
Kuzma se jiz videl,jak si pochutna,ale zid mu jeste pred odchodem z obchodu povida:a nechces si zaplatit prvni splatku jiz ted?
Tak Kuzma mu ten rublik vratil a smutne odesel.
Venku se zamyslel a zjistil,ze nema ani sekerku,kterou by si neco vydelal,ani tu vytouzenou vodku a pritom jeste zidovi dluzi jeden rublik.
Takze vidite,ze selsky rozum je opravdu potreba,ale jak rikala moje babicka: komu neni shury dano,v apatice nekoupi.

Další odpovědi
Q

Dluhová past je spíše ušitá na míru lidem, co ani dříve s tím selským rozumem nepřišli moc do styku. Vždyť u lichváře si na kravku mohla půjčit i chudá rodina a pak přišla o ten svůj domeček, tak jako dnes ☹ Otázka je spíš jiná, dnešní lichváři nejsou lichváři jako takoví, kdyby to byl ten žlutý dům ve vsi, na který maminka upozorňovala od dětství, ale dneska jsou to některé banky, které se tváří naprosto seriózně, ale pak se chovají hůře než ten lichvář na vsi 🙂 Homecredit, GE Money.. a ze dvou set je 17tisíc

Doplněno: Právě jsem řešila tyto situace s poškozenými (neříkám, že jsou zcela nevinní), ale minimálně šalamounsky napsané dopisy a smlouvy 🙂 z dávných dob

Michal

Nejlépe se do pasti nedostat,i když chápu,že je to pro někoho skoro" nezbytnost".

dudu

Milý příteli, ptáte se co s tím chlévem budu dělat. Nejsem Augiáš, ale určitě si na ty hromady hnoje vzpomenu až půjdu volit a při výchově vnoučat. Ty se usiluji připravit do života tak, aby uměla žít i jinde, než u nás v Kocourkově. Pochopil jste správně, že si i malinko testuji společnost na těchto stránkách. Přepadá mě totiž smutek a pocity marnosti, když hlavní pozornost je zde věnována třeba otázce týkající se směru míchání kávy.