Dluh pred svadbou

Prosim někoho kdo ví jak to je s dluhem na rod.barák, před svadbou. Manželství se rozpadlo, bude to bráno ve vypořádání SJM v potaz? nebo to bude jenom dluh toho který to podepsal před svadbou ?

Odpovědi
Fidel

Podle mého skromného názoru došlo ke dluhu před vznikem manželství, a proto za něj odpovídá ten manžel, který si na něj vzal úvěr. Na vypořádání SJM by to vliv mít nemělo.
Více informací naleznete v občanském zákoníku od §143 dále.

znění §143
(1) Společné jmění manželů tvoří

  1. majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka,3)
  2. závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

(2) Stane-li se jeden z manželů za trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva, nezakládá nabytí podílu, včetně akcií, ani nabytí členských práv a povinností členů družstva, účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.