Bad Wolf

Díváte se často do slovníku cizích slov nebo máte cizí slova zmáknutá? A jak vůbec se lze naučit znalosti cizích slov?

Dost často totiž narazím v nějakém textu na nějaké cizí slovo a pouze výjimečně vím, co to slovo znamená, takže se skoro vždycky dívám do slovníku cizích slov. … Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Do slovníku se koukám opravdu málokdy (ani si nedokážu uvědomit, kdy to bylo naposledy) – buďto daná slova znám a nebo z kontextu pochopím, co znamenají.
😉
„A jak vůbec se lze naučit“…? – čtením či posloucháním ´textů´ – biflování slovníku si nedovedu představit.

Další odpovědi
www

V oborech mně blízkých jsem se je naučil častým používáním a alespoň některá běžně používám.
V jiných případech rovněž hledám v odborných slovnících.
Cizích slov je mnoho a naučíš se je pouze opakováním.
Doplňuji:
Mám jednu radu, naučit se ve vybraném oboru alespoň základy cizích slov a pak už je to snazší, ostatní vyplyne z textu.
P.S: zkušenst z oboru biologie.

Questman

No popravdě jsou lidé, kteří si čtou slovníky při odpočinku. Jako si dříve lidé četli Bibli.
A můžu to potvrdit, jeden známý si někdy bere slovník i k pívu do hospody :D

Kelt

Existuje slovník cizích slov a dá se koupit, nebo objednat. Ale naučit se slovník je zbytečné a nelogické. Každé slovo má význam právě v kontextu. Obecně platí, že bychom měli rozumět 95 % daného textu a zbytek se dá pochopit nebo domyslet. A když ne, tak je na to určený právě slovník cizích slov. Většina cizích slov má řecký nebo latinský základ a jsou také i v angličtině.

ivzez

Kvůli četbě slovník cizích slov nepotřebuji,
buď slova znám, nebo se dají pochopit z kontextu
(toto mám stejné jako Mowla).

Ale občas se podívám, pokud po delší době
potřebuji cizí slovo sama použít
(radši si ověřím pravopis).