silesnet

Dívali jsme se na cibuli pod mikroskopem, po přidání Lugolova roztoku jsme uviděli bublinu uvnitř bunky, o co šlo?

Odpovědi
RyuzakiKate

Dokazovali jste si osmotické jevy v buňce, zde konkrétně plazmolýzu. Buňka se ocitla v hypertonickém prostředí, tzn. s vyšší koncentrací, voda má tendenci z buňky proudit ven, a tím obě prostředí vyrovnávat. Cytoplazma se oddělí od buňečné stěny a shromáždí se uprostřed buňky – tento proces je vratný.