WH15

Divadlo, výstavy, film – co o nich víte? Zajímá vás kultura?

Chtěl bych si vytvořit všeobecnou představu. Napište, co víte. Chtěl bych se seznámit s určitými pojmy/prostředky o tomto tématu. Např. kdo je nejdůležitější osobou v divadle (tak třeba režisér nebo dramaturg ). Zajímá mě vše, prostě ty nejzajímavější a nejdůležitější pojmy, abych si mohl vytvořit VŠEOBECNOU představu. Napište, co víte. Díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jsem vám odkazy, zkuste si vybrat sám, co vás zajímá. Wiki vám určitě pomůže vytvořit si obecnou představu.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tvor­ba_filmu

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­vadlo

https://www.go­ogle.cz/search?q=V%C3%BD­stavy&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a

Další odpovědi
M.

Podle tvých otázek soudím, že se připravuješ na příjímačky. Zrovna odpovědi na tuto otázku si najdi na googlu, budeš to mít jednodušší :)

led

Pre všeobecnú predstavu:
Je to stroj, v ktorom musia všetky súčiastky fungovať bez poruchy. Ekonóm, upratovačka, umelecký i technickí pracovníci, všetci sú len súkolia v tom stroji. Funguje to ako v čiernom divadle – viditeľní vo svetle rámp, ktorých všetci vidia a tí v čiernom, v tej čiernej tme, ktorí spolu s nimi čarujú a spoluvytvárajú sny.
A „kdo je nejdůležitější osobou v divadle“?… Je to predsa ten kritický a vnímajúci, pozorne všetko sledujúci Veľký Divák, veď to všetko sa robí preňho.
Doplňuji:
Keby nebolo diváka, nebolo by pre koho hrať…
Veď nejde len o prežívanie mnohých postáv, ľudských osudov, ale v prvom rade ide o odovzdanie tohto odkazu Múz (bohýň muzických umení) všetkým ľuďom malým i veľkým.

anonym

Každého normálního člověka kultura samozřejmě zajímá. Ne vše stejnou měrou a ne vše stejně do hloubky. Seznamovat Tě se zázemím kulturního světa může buď člověk, který se v kultuře pohybuje, nebo si najdi podklady na Wiki nebo Googlu.
Od běžných „konzumentů“ umění neočekávej, že Ti poskytnou ucelený obraz o tom, jak to v té které branži chodí. Budeš si to muset nastudovat sám, o to přesnější bude Tvá představa.

led

Každé 4 roky s koná Pražské quadrienále – posledné 2011, najbližšie 2015
"Pražské Quadriennale (PQ) si klade za cíl prozkoumávat a představovat veřejnosti současnou scénografii zahrnující scénický, kostýmní, světelný a zvukový design i další součásti divadelního designu. Posláním PQ je i mapování nejnovějších trendů vývoje forem a pole působnosti soudobé scénografie, kterou chápeme jako zásadní složku divadelního představení, přičemž sledujeme její aplikace i v jiných oborech.

Toto poslání naplňujeme především prostřednictvím mezinárodní přehlídky Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, která se od roku 1967 odehrává každé čtyři roky v Praze. Tato akce, která je největší světovou akcí v oblasti scénografie a divadelní architektury zahrnuje mezinárodní setkání, výstavy, sympózia, dílny a podporuje výzkum vývoje praktických, teoretických a kurátorských aspektů současné scénografie mezi jednotlivými ročníky akce. Tyto průběžné aktivity mezi konáním jednotlivých ročníků mezinárodní výstavy také hrají zásadní roli v naplňování funkce PQ, zejména v posílení mezinárodní a interdisciplinární diskuse o současné scénografii a oslovování nejen profesionálů, ale i studentů a širší veřejnosti."
http://www.pq­.cz/cs/
doporučujem záujemcom pozrieť,
uvidia a počujú aj to, čo bežný divák nevidí, nepočuje.
Za to skoro polstoročie PQ prehliadok bol vidieť krásny vývoj českej , slovenskej i svetovej divadelnotechnickej kultúry, variácie drevenej, laminátovej, kovovej i papierovej sceńografie, prerod svetelnej techniky od klasických žiarovkových reflektorov po inteligentné programovo riadené svietidlá, reguláciu osvetlenia cez kolotočový systém (tí starší si možno ešte pamätajú tie krabice dvíhacím deklom pri púšťaní kolotoča) až po výpočtovú techniku, cez gramafón až po počitačovo komponovanú hudbu…
a hlavne, stretnutia s tvorcami…
(nevynechala som ani jednu)