garibaldi

DISOCIACE KYSELINY TRIHYDROGENFOS­FORECNÉ

Dobrý den,
nejsem si jistá ,jak zapíšu rovnice disociaci kyseliny trihydrogenfos­forečné ve vodě do 1.stupně, a chemické názvy obou vznikajících iontů ?

Nejlepší odpověď
quentos

disociace je reakce, při níž se kyseliny rozpadají na ionty. Ono těch možností, jak disociovat kyselinu, zas tak moc není, přinejhorším se netrefíte.
„Nejsem si jistá“ znamená, že již máte hotový nějaký svůj (byť třeba chybný) pokus o řešení. Sem s ním, v případě chyby opravíme a dobereme se správného řešení.

Další odpovědi
ahold

Nejlepší odpověď ti dá: 1. tvůj vyučující
2, učebnice

mosoj

1. stupeň H3PO4 + H2O ---- H3O + H2PO4-
Doplňuji:

2. stupeň H2PO4 + H2O ---- H3O + HPO4 2–

3. stupeň HPO4 + H2O ---- H3O + PO4 3–

Emefej

Disociace do prvního stupně: H3PO4 + H2O > H3O + H2PO4–

H3O+ je kationt oxoniový (hydroniový)
H2PO4– je aniont dihydrogenfos­forečnanový

KalonCZ

Chemická olympiáda, jéje.