Pájo

Dirigují všichni dirigenti stejně (napříč zeměmi a světadíly)?

Možná hloupá otázka, ale řídí dirigenti orchestr stejnými tahy taktovky i v jiných zemích?
Je přeci třeba ukázat, kdy mají hráči (a zpěváci) začít hrát (zpívat), jak rychle budou hrát, jak hlasitě smí hrát a jakým způsobem je třeba hrát…

Jsou tahy taktovky dirigenta (ve všech zemích) přesně dané (a univerzální) nebo je tam prostor pro nějaký osobitým styl dirigenta, se kterým se orchestr při nacvičování skladby musí seznámit?

Nejlepší odpověď
Drap

Ne. Pokud y byli všichni stejní, nebylo by lepšího ani horšího dirigenta. Stačilo by sestavit robota a ušetřila by se spousta peněz za dirigenty. Základní znaky jsou samozřejmě všude stejné, ale každý dirigent diriguje trošku odlišně.

Další odpovědi
Conchus

Základní pravidla musejí být jednotná, protože jinak by se několik zkoušek museli mezi sebou domlouvat co které gesto znamená. Něco jiného je provedení skladby, tam je právě ten osobitý přístup každého dirigenta.