TJ

dilatacia času

Potrebujem vypočítať, koľko času ubehne posádke vesmírnej lode letiacej v=99c/100 na vzdialenosti 100000 svetelných rokov.
Prosím, detailne popisujte jednotlivé kroky, som len stredoškolák, tak aby som to pochopil. Vopred vďaka.

Nejlepší odpověď
RedC22

Nejdříc vypočítáš něco, čemu se řiká „Lorentzův faktor“. Jedná se o bezrozměrnou veličinu, která je závislá na rychlosti, kterou se zkoumaný objekt pohybuje. V podstatě se dá říct, že čím víc je rozdílný od jedničky, tím víc přestávává fyzika fungovat prodle zažitých představ.

γ = 1/(1-(v/c)^2)^0,5
γ = 7,0888
https://www.go­ogle.cz/search?q=1%2F%281-0%2C992%290,5

Další údaj, který potřebuheš, je doba, která uplyne, než raketa dorazí do svého místa určení, měřená z místa, které se nepohybuje (tj. třeba ze Země). Vzhledem k tomu, že se pohybuje 99 % rychlosti světla, doba bude:

Δt = 100000/0,99 = 101010,101 roků

Teď už stačí spočítat dobu, která uplynula pro posádku. Pokud se nepletu, pak by mělo platit toto:

Δt0 = Δt/γ
Δt0 = 101010,101/7,0888 = 14249,2525 roků.

Za výsledky nemůžu úplně ručit, protože ve škole nás to nikdo nenutil chápat. Nicméně myslím si, že to je dobře (přeci jen jako fanoušek Hard SF o tom musím něco vědět 😉. Pěkné povídání o speciální relativitě je v povedených učebnicích fyziky od autorů Halliday, Resnick a Walker (dá se to stáhnout).

Další odpovědi
kelley

Velmi čtivá kniha na toto téma: L.D.Landau, J.B.Rumer – Co to je teorie relativity (vyšla v roce 1976, antikvariát, inzerát…).