Díla do povinné četby se řadí podle prvního vydání knihy, nebo podle roků, kdy žil autor?

nevím, jak zařadit autora, který je na přelomu 19. a 20. stol... když oddíly jsou do 19. stol a pak 20. - 19. stol... mám ho zařadit podle prvního vydání dané knížky?
Doplňuji:
rozdělení povinné četby je: literatura do 19. stol., světová literatura od 20. do 21. stol., a česká lit. od 20. do 21. stol... a nevím, když mám autora, který žil např. 1870 - 1930 (to je přelom 19. - 20. stol) a jeho dílo bylo poprvé vydáno 1922... kam bych ho měla zařadit??

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Příklad - třeba Jirásek psal v 19. i 20. století. Řadí se ke realismu 80. a 90. let 19. století, podle stylu, kterým psal - realistická historická próza.

Vždy se autor zařazuje do té doby, kdy začal psát a ke kterému literárnímu směru patří. Tak, jak ho zařadila literární věda. Nejde o vydání knih, ty mohly vyjít třeba po jeho smrti.

Příklad členění:
Realismus - č. lit. - 60. a 70. let 19. st., česká lít. 70. a 80. let 19. st., č. lit. přelomu 19. a 20. st. Literatura 1. pol. 20. st., literatura 2. pol. 20. st., současná literatura.
Stejně je to i u světové literatury.

Třeba u poezie 1. pol. 20. století se pak uvádějí roky, kdy dílo vznikalo z hlediska jeho obsahu - např. Halas - díla do pol. 30. let, za okupace, po válce atd.

Zkontrolujte si díla s tím, jak jste autory probírali a zařazovali v češtině. Záleží také na to, jak to bude vyhovovat vaší učitelce.

Další odpovědi:

Zlatý

já bych ho zařadila podle prvního vydání to je v letech kdy žil a pak byla jistě i další vydání ,ale to už mohlo být po jeho smrti

nevím -zda jsme otázku dobře pochopila, ale podle mne to tak je

Zlatý

Mate na mysli, ze autor zemrel a dilo bylo vydane az po jeho smrti?

Pokud ano, tak v tom pripade ho s klidem zaradte normalne jako autorovo dilo do jeho zivota, nikoli podle toho, kdy byla jeho kniha vydana.

Edit.: Aha, tak uz to chapu :) Ja bych ho zarazoval s klidem do obou stoleti. Domluvte se nejlip s vasi cestinarkou, co ona povazuje za nejlepsi, tohle je totiz spis subjektivni nazor - a nejdulezitejsi roli v nem hraje vase cestinarka. Pokud to potrebujete do pondeli, zahrnte ho kam chcete, obhajite si oboje a nemate-li strelenou cestinarku, uzna vam to; kdyzbych si mel vybrat pouze jedno ja, zaradil bych ho do 20. stoleti.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1490
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.