bokul

Diabetes mellitus neboli cukrovka

Máte někdo z Vás osobně tuto nemoc? Jaký typ? Jak dlouho? Eventuelně, najde se tu maminka, která měla cukrovku v tehotenstvi?

Odpovědi
Meffi

ja osobně cukrovku nemám, ale moje teta ano. Má ji už asi 15 let.

Michal

Já ji mám,při dodržování určitých pravidel vás tato nemoc netrápí,spíš komplikace spojené s touto nemocí.

Lencis

Osobně naštěstí cukrovku nemám, ale máme jí v rodině, takže se musím hlídat. Cukrovka však může mít opravdu řadu podob. Od velmi lehké – kdy je potřeba jen hlídat si jídelníček, případně doplnit léky (forma kterou má moje maminka) a forma naštěstí nejběžnější. Dále se jedná o postižení většího rázu, kdy je člověk odkázán většinou doživotně na inzulinu (dnes už se dá i s touto formou žít plnohodnotný život, jen si je potřeba zvyknout na určitá opatření a nekomfort spojený s příjmem inzulínu). Ale bohužel také existuje fáze, kdy už je to hodně špatné (no to raděj rozepisovat nebudu.)

Těhoteská cukrovka je však zcela specifická.

Nyní cituji: " Gestační diabetes mellitus, neboli těhotenská cukrovka, je porucha tolerance sacharidů, která je poprvé diagnostikována v těhotenství a po porodu mizí. Vyskytuje asi asi u 2–6% gravidních žen. Mortalita nenarozeného dítěte je zcela srovnatelná se zdravou populací a počet onemocnění nenarozených dětí se také snižuje až na úroveň zdravé populace. „Přesto jsou děti narozené matkám s těhotenskou cukrovkou vystaveny riziku hyperinzulinizmu (nadměrnou tvorbou inzulínu), makrosomií (obří vzrůst), většími porodními traumaty s krátkodobými, někdy i trvalými následky.“ Více na odkaze dole.

Já osobně neměla ani těhu cukrovku, ale několik internetových kamarádek ano… žádná neměla po upravení jídelníčku žádné větší problémy 😉

Zdroj: http://www.di­abetacek.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2005020104

novaklen

Taky sama cukrovku nemám, ale moje máma ji má. Diagnostikovali jí ji tuším někdy před třemi lety. Naštěstí se s tím naučila žít. Jen tak mimochodem, pokud by vás o cukrovce zajímalo víc informací, tak docela zajímavý článek o ní mají třeba tady: https://www.bi­omag.cz/diabe­tes-cukrovka/